Známý emulační balík počítačů Amiga bude koncem března nově dostupný pro Raspberry Pi 4. Ale není to tak jednoduché, jak to vypadá.
AmiKit je kompilace 420 nainstalovaných a předkonfigurovaných programů, díky tomuto programu máte vše jak na dlani. Stačí při instalaci vložit diskety s operačním systémem Workbench (reálné diskety opravdu ne, ale jejich ADF obrazy), přihodit kickstart z reálné Amigy a odklikat několik hlášek. Za pár okamžiků máte před sebou operační systém v moderním hávu. Na první pohled je jednoduché si ho splést s nějakou distribucí Linuxu. Balík AmiKit je dostupný pro systémy Windows, MacOS a Linux
Geoblokace na tyto dva státy svědčí o určité psychické nevyspělosti autora. Ať mu kdokoliv a cokoliv v těchto končinách udělal.
Chtěl jsem se o balíku více rozepsat, ale zjistil jsem, že z České a Slovenské republiky není stránka AmiKitu záměrně dostupná, a to ani na Facebooku. Takže obrázky AmiKitu v tomto článku nenajdete a o dalších novinkách týkajících se tohoto produktu (slovenského autora, jen tak mimochodem) se na stránkách také nedočtete.
Jestli se chcete něco sami naučit, doporučím čistou instalaci Workbenche, udělat si zálohu a zkusit si zkonfigurovat systém sám. Návodů na Internetu je velké množství a v nouzi nejvyšší určitě najdete někoho ve svém okolí, kdo vám milerád poradí. Tímto způsobem se detailněji seznámíte s operačním systémem a nedostanete omalovánky, o kterých ani nevíte jak fungují.
Pro ty, kteří se nechtějí něco nového učit a rádi by jednoduše zprovoznili na svém PC Amigu (RPi bohužel není podporováno, o podpoře MacOS se uvažuje), těm spíše doporučím produkt od společnosti Cloanto (psal jsem ve článku Nová verze Amiga Forever a C64 Forever). Při tomto výběru už nemusíte řešit legálnost kickstartu a systémových disket, jen nebudete mít systém tak graficky vymazlený a plný hromady věcí, které upřímně ani nevyužijete.
Stránky jsou z našich končin bez problému dostupné a není žádný problém na nich provést nákup.
Já už si vybral, co vy?