Recenze

Nectarine Demoscene Radio

Nectarine. Co to je? Nekomerční internetové rádio vysílající hudební demoscene produkci. Pojďme se na něj podívat detailněji.

O rádiu

V tomto odstavci se na toto rádio podíváme trochu podrobněji. Jak bylo napsáno již výše, nejedná se o žádné komerční rádio a neobsahuje ani žádné komerční reklamy, k poslechu zde naleznete hudbu spojenou s demoscénou (jestliže toto slovo vám nic neříká, nevadí, vysvětlíme si někdy podrobněji později). Hudbu vysílanou v rádiu Nectarine píší hudebníci z celého světa ve svém volném čase. Komerční použití je teoreticky možné, ale vždy jen se souhlasem autora.

Nectarine Demoscene Radio

Hlavní server se nachází v Paříži, ostatní najdeme ve Finsku, Švédsku a USA. Samotný web je vlastně obrovskou databází umělců a obsahuje skladby v různých formátech od SID, přes MOD, až po novější (FLAC, MP3 a AAC). Skladeb je v databázi v současné době něco přes 35 tisíc. Rádio je svým způsobem interaktivní, jelikož uživatelé mohou hlasovat pro vybrané skladby (nejvíce hlasů z celé produkce má fenomenální soundtrack UnreaL z dema Second Reality) a požádat o jejich přidání do aktuálního playlistu. V databázi je u detailu skladby vidět datum přidání i kolikrát byla hrána. Takovéhle podrobnosti u klasického rádia asi nenajdete.

Jsem hudebník, mohu přidat svojí produkci?

Ano, jestliže tvoříte na počítači hudbu, můžete se samozřejmě přidat k ostatním hudebníkům z celého světa, kteří zde prezentují své výtvory. Nahrát svojí tvorbu je možné v různých formátech (mp3, ogg, mp4, aac, flac, opus, xm, mod, s3m, it, mtm, ahx, 669, med apod).

Původním autorem stránek je Chris „Yes“ Le Sage (též autor webového portálu Orange Juice – který v současné době odkazuje na pouet). Rádio začalo vysílat 1. března 2000 a první skladbou byla známá Amiga skladba Jester – Stardust Memories.

Stránky byly během toku času několikrát nedostupné a opětovně vzkříseny (většinou byl problém se spolehlivostí disků).

Bohužel se to vše změnilo 9. září 2008, kdy byly stránky Nectarine vystaveny hackerskému útoku, který vyústil v úplnou ztrátu dat (byla zneužita bezpečností díra v jedné komponent stránek). Bohužel souhrou nešťastných náhod jen několik dní před touto událostí odešel autorovi záložní pevný disk, takže nebylo vůbec z čeho server obnovit. Zakladatel Christophe Le Sage původně oznámil, že projekt opětovně obnoví, ale později se rozhodl, že již nebude na Nectarine nadále pracovat. Od něj projekt převzal Polák Wojciech Arabczyk.

Po několikrát změnách majitele byl chod webu v roce 20018 ukončen (a opětovně spuštěn v červnu stejného roku). Zde svojí roli hráli spory mezi správcem webu a některými uživateli (zde mi to něco připomíná..).

Aktuální web je provozován týmem spoluadministrátorů, původní archiv hudby se podařil z několika zdrojů obnovit.

Jestliže článek obsahuje nějaké nepřesnosti v historických faktech, mohu dodatečně upravit. V dnešní době Internet nabízí neskutečně moc pohledů na jednu a tu samou věc.

Typ: internetové rádio
Styl: všechny možné
Odkaz na CZ stream: https://nectarine.inversi0n.org/necta192.mp3 (další najdete na stránce https://scenestream.net/demovibes/streams/)

Nectarine Demoscene Radio

Poslouchatelnost - 90%
Kvalita streamu - 90%
Retro feeling - 90%

90%

Pohodové nekomerční rádio, kde si vždy najdu při poslechu ke starým peckám i něco zajímavého z novější tvorby. Doporučuji aspoň vyzkoušet.

Další
scenestream.net

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Napsat komentář

Back to top button