Amiga ReviewČasopisy

Heretic II

Po těžkém boji Corvus konečně zasáhl Dsparila šípem Fénixa. Dsparil dříve než se rozlétl na kusy, pronesl posledním dechem sudbu, která se měla stát Corvusovým osudem. Poté, co prošel portálem, pochopil, co Dsparilova věštba znamenala. Byl přenesen do vnějších světů, bez naděje na návrat domu Roky bloudil po nekonečných pláních vnějších světů. Každý další svět, kterým procházel, byl pochmurnější a nepřátelštější než předchozí.

Jediné, co Corvusovi zůstalo, byla jeho bojová tyč a Kniha moci, do které byl vtělen duch dávného Serapha. Bylo stvořeno sedm Knih moci a v každé z nich byla vepsána pouze část znalosti Seraphů. Dlouhé roky ve vnějších světech Corvuse zocelily a Kniha moci ho postupně učila ztracené magii Seraphů. Při boji Corvuse s démonem Kniha vycítila otevírající se portál. Tento portál se zdál být úplně jiný než kterýkoliv z předchozích portálů. Kniha cítila zoufalé volání jejích sester Knih z druhé strany portálu. Křičely bolestí z mocné magie, pro kterou byly použity. Tento portál znamenal cestu domů. Poté co se Corvus vrátil domů, zjistil, že něco není v pořádku. Ulice byly naplněny nákazou, která znamenala šílenství a smrt pro kohokoliv, kdo by ji vdechl. Jediná šance pro něj i obyvatele Parthorisu, je nalézt lék na tuto nemesis, která postihla jeho domov.

Heretic II
Tímto příběhem začíná hra Heretic II, o jejíž konverzi na Amigu se postarala firma Hyperion Software. Pro ty z vás, kteří Heretic II neznají z PC, tak se jedná o hru typu Quake (ostatně také funguje na bázi Quake 2 enginu) vytvořeného firmou Raven Software, která je i na Amize známa např. svojí báječnou hrou Black Crypt. Přesto se však Heretic 2 výrazně od Quaka odlišuje. Narozdíl od Quaka nevidíte okolní svět očima Corvuse, ale spíše jakoby z kamery, která ho následuje, což činí hru dynamičtější. K dispozici je rozmanitá paleta zbraní a kouzel. Kouzla se dělí na útočná a obranná a je jich opravdu požehnaně. Jako příklad uvedu má nejoblíbenější, a to kouzlo proměňující nepřítele ve slepici, obranný meteorický roj (fungující jako samonaváděcí střely) nebo teleport, který vás přenese na místo bez nepřátel. Levely jsou poměrně rozsáhlé a celou hrou se jako nit táhne příběh záchrany všech obyvatel Parthorisu. Jednotlivé části jsou prokládaný scénami, které jsou vytvořeny přímo v enginu samotné hry. Obtížnost je poměrně dobře vyvážená a v easy módu si dobře zahraje i hráč, který nemá v těchto hrách příliš pevnou ruku. Ostatně základní manévry se můžete naučit v tutorialu na začátku hry. Hard mód je ovšem pouze pro bijce a člověk si musí velmi dobře rozmyslet strategii a očekávat nejrůznější překvapení. A pokud se vám stane, že ve hře zabloudíte, nebo prostě nebudete vědět jak dál, tak na stránce http://hereticii.com/walk je kompletní návod pro dohrání. Hra nabízí 8 levelů (každý s několika podlevely). V každém z nich se setkáte se zajímavým prostředím a novými nepřáteli. Ovšem ne všechny postavy, které potkáte jsou nepřátelé, například v dolech vám permoníci sami pomohou proti svým nenáviděným hlídačům. Různě skryté spínače a systém úkolů dělají z Heretic II mnohem víc, než jen hru typu zabij co můžeš (a co nemůžeš tak to aspoň rozmlať).

Amiga konverze
Hra vyžaduje na dnešní Amigu opravdu špičkový hardware. Posuďte sami. Minimum je procesor PowerPC na 160 MHz, 64 MB RAM a AGA chipy nebo grafická karta. Vyžadován je také Kickstart 3.x (který by dnes měl být už standardem) a 300 MB místa na harddisku. Heretic II běží pod WarpOS 4.x a podporuje také 3D akceleraci přes Warp3D. Podporovány jsou také zvukové karty přes systém AHI. Instalační CD obsahuje mimo archivů těchto systémů nejnovější beta verzi WarpOS, která by měla být o něco rychlejší a měla by odstranit chyby starších verzí (její instalace ovšem pro běh programu není nutná).

Heretic II

Instalace probíhá klasickým instalerem známým z AmigaOS 3.5. Za zmínku stojí manuální nastavení parametrů cache pro textury a dalších „vychytávek“ v expert módu. Po překopírovaní na disk proběhne personalizace programu. A zde je drobné úskalí. Je potřeba knihovny ixemul.library ve verzi 48 a vyšší. Tato knihovna však na CD není a pokud ji v systému ještě nemáte, je možné ji stáhnout například z www.titan-computer.de/ami/download/ixemulv48.lha. Instalační CD obsahuje také instalaci THF (The Heretic Fortress), což je multiplayer add-on pro Heretic II. Druhé CD je zaplněno animacemi a soundtracky. Na internetu je již update, který si rozhodně stáhněte a nainstalujte. Opravuje totiž chybu v ukládaní pozic a také odstranil padání na některých systémech. Má cca. 1,5 MB a je ke stažení přímo u Hyperion Software, u distributora TitanComputer, nebo také na stránkách www.volny.cz/amigagames, kde najdete všechny výše uvedené soubory a je zde možné si Heretic II přímo objednat.

O hře samotné
Při prvním spuštění je třeba nastavit zařízení pro přehrávaní zvukových stop na CD, typ bufferingu atd. Jedna z předností Amiga verze je možnost hrát hru v okně na Workbenchi. Po startu hry a shlédnutí malého intra se podíváme na nastavení. Standardně je nastaven software rendering a rozlišení 640×480. Ihned jsem ho změnil na hw rendering a rozlišení 800×600. Dále jsem nastavil vysokou kvalitu zvuků. AHI se nedoporučuje používat (pokud ovšem nemáte zvukovou kartu), protože hra již obsahuje speciální mixovací rutiny a AHI by představovalo zbytečnou zátěž pro procesor (který má beztak hodně práce). Také doporučuji podívat se „na zoubek“ nastavení gammy, jasu a kontrastu, jinak by se vám mohlo stát, že v temné místnosti uvidíte pouze a jenom tmu (což je pro protivníka pořádná výhoda, zato vaše šance se tím skutečně příliš nezvýší. Samozřejmě je zde také možnost nastavení hlasitosti zvuků, definice kláves atd.Jak je již zřejmé podle minimální konfigurace, je hra poměrně paměťově nenasytná (díky absenci virtuální paměti u Amigy). Těch 64 MB je skutečně minimum a pokud si budete chtít zahrát, tak na této konfiguraci je boot Amigy bez startup-sequence nutností. Žádné strachy, na CD je už připraven script pro start, který vám ušetří mnoho práce. V případě, že paměti nemáte opravdu hodně (alespoň 80 MB volných před startem hry) je na CD manuál, podle kterého je možno paměťové nároky výrazně snížit. Pokud se vám bude zdát grafika „taková tečkovaná“ a máte grafickou kartu, tak jděte do console (klávesa ~) a napište force_depth 16. Tím zapnete 16-bit podporu. Tato volba nemá žádný vliv na rychlost, ovšem na kvalitě zobrazení je znát pořádně. Rychlost hry se dobrým nastavením parametrů dá velmi rapidně zvýšit (nebo také naopak snížit :-)). S pomocí již zmiňovaného manuálu na CD se dá hra „ušít na míru“ přímo pro vaši konkrétní konfiguraci Amigy.

A co grafická stránka hry? Dvěma slovy „naprosto skvělá“. Na mé konfiguraci běží při plných detailech plynule v rozlišení 800x600x16bit. Grafika je velmi detailní a propracovaná, no prostě absolutní pecka. Srovnáte-li Amiga port s verzí pro PC tak zjistíte, že na PPC 604/233 MHz běží hra stejně rychle jako na Pentiu II na 400 MHz. Zkrátka Hyperion Software odvedl naprosto skvělý kus práce a něco takového opravdu na Amize ještě nebylo. Už se těším, jak budou vypadat další hry, které Hyperion připravuje. Ve finální fázi konverze se nacházejí hry Shogo a Sin a pokud vše proběhne podle plánu, tak by do našich CD-ROMů měly dorazit již v září.Zvuková stránka je také více než na úrovni. Reálné zvuky (v přístavu například uslyšíte i racky :-)) a nádherný soundtrack, který velmi dobře doplňuje atmosféru, vás docela určitě nadchnou. BTW není nad to mít Amigu připojenu k hi-fi soustavě.

Co vás určitě potěší je možnost hry po síti a využití add-on modulů. V současnosti jsou na Amigu zkonvertovány dva, které jsou pouze multiplayer, a to již zmiňovaný THF a dále Siege, který je zdarma ke stažení ze stránek firmy Hyperion Software. Samozřejmě, že optimální pro rychlost by bylo připojení přes lokální sít, ale i po modemu jsou tyto sítové hry poměrně dobře hratelné (pokud vám tedy n-e-z-a-m-r-z-á Internet :-)).

Heretic II

Dojem z konverze
Mám-li shrnout celkový dojem, tak z negativ je tu pouze vyšší náročnost na hardware (převážně na paměti, ale ta je dnes již relativně levná). Pozitiva jsou jasná. Skvělá pastva pro oči i uši, propracovaný příběh, možnost sítové hry, pěkný tištěný manuál (samozřejmě i v html podobě) a také konečně něco, co ukazuje co v Amize dříme. Co mě také potěšilo byla podpora autorů. Po instalaci Siege jsem se setkal s padáním tohoto add-onu (tfuj ta čeština) při připojení na server. Musím ještě upozornit, že tyto add-ony nejsou oficiálně podporované. Když jsem kontaktoval člena Hyperionu Steffena Haeusera emailem, tak jsem dostal odpověď již za pár hodin, a dokonce jsem díky ní vyřešil tento problém „močící pes, močící pes“ (každému, kdo tuto ehmm jemnou narážku nechápe doporučuji přečíst si páně Pratchettovu knihu „Zajímavé časy“). Zkrátka pokud máte PPC, tak si tuto hru určitě kupte, a pokud PPC nemáte, tak si nejdřív kupte PPC a pak tuhle hru.

Václav Míšek

Heretic II

Grafika - 98%
Zvuk - 98%
Hratelnost - 98%
Originalita - 96%

98%

Originální hodnocení v magazínu Amiga Review.

Recenze vyšla v magazínu Amiga Review 56, rok 2000.

Amiga Review

Články z časopisu Amiga Review jsou publikovány s dovolením vydavatele Michala Suka, majitele společnosti © Atlantida Publishing, s.r.o.

Podobné články

Napsat komentář

Tip na další článek
Close
Back to top button