Extra
Trending

Bomberman: Průkopník multiplayerové zábavy

Připravte se na krátkou cestu zpět v čase, kdy multiplayerová zábava znamenala, že jste se bavili ve více lidech u jedné televize..

V dnešní uspěchané době, kdy moderní technologie spojují lidi po celém světě skrze internet a toto médium jim předkládá nepřeberné množství různých her, je zajímavé se podívat do daleké minulosti, na jeden z prvních multiplayerových hitů.

Vrátíme se do doby, kdy první osmibitové domácí počítače a herní konzole dominovaly hernímu světu, kdy hry pro více hráčů byly úplně jiné, než dnes. V té době vznikla hra, která zpočátku nepoutala tolik pozornosti, ale během několika let se z ní stala po právu kultovní série.

Bomberman

Tento herní kousek přinesl do obývacích pokojů s CRT televizemi nový rozměr zábavy. Upřímně řečeno, pro dnešní generaci hráčů, kteří nepoznali nic jiného, než soupeřit ve hrát s lidmi, kteří jsou stovky kilometrů daleko, může tento styl multiplayeru znít trochu jako z jiného světa a také je trošku vyděsit.

Tato hra ve více lidech nabízí jednoduchou, ale dost návykovou hratelnost, kde je nutné se vyhýbat vlastním bombám a velmi rychle reagovat na pohyb svých nepřátel. Kteří, jakmile se naskytne příležitost, budou sypat jednu bombu za druhou, aby vás dostali.

Multiplayer více hráčů: Hráči se objeví v bludišti a jejich úkolem je pomocí nastražených bomb eliminovat všechny své protivníky. Kdo přežije jako poslední, ten vyhrál. Bludiště může být plné překážek, které mohou (a také nemusí) jít odstranit položením bomby, která překážku zničí. Pak se může otevřít před hráčem další volná část bludiště. Battle royale hry (PUBG, nebo Fortnite) vám určitě něco řeknou. Tak toto se odehrává ve 2D, u jednoho monitoru.

Jak to začalo

Historie této hry začíná v roce 1980, kdy byla naprogramována jako technická ukázka pro kompilátor jazyka BASIC společnosti Hudson Soft. P​​o třech letech se Bomberman poprvé objevil na japonských počítačích NEC PC-8801 a Sharp MZ-700, ještě pod názvem „Bakudan Otoko“ (爆弾男). Následující rok byla hra portována na evropské počítače ZX Spectrum.

Bomberman: Průkopník multiplayerové zábavy

První verze

V Bombermanovi je vaším úkolem zničit všechny nepřátelské duchy v bludišti, kteří mají tvar balónků. Bludiště je plné tvrdých a měkkých cihel, přičemž měkké cihly lze zničit bombou. Během hry lze najít různé bonusové předměty (např. pytle se zlatem, truhly s poklady a nebo plechovky s colou).

Jak je vidět, základní kámen hry byl položen a moc věcí se od té doby diametrálně nezměnilo.

Hry, které se odehrávaly v různých bludištích, byly velmi populární v 80. letech. Však i takový Pac-Man (1980) od společnosti Namco se odehrává v bludišti. Dalším příkladem může být Bomber King (1983) od společnosti Toho. I zde najdeme koncept bomb a jejich strategické využívání ve hře. Možnosti inspirace pro vznik této hry nejsou nikterak daleko.

V evropském vydání hry lze pozorovat jedno zajímavé odlišení. A to je název hry. V Evropě byla vydána pod názvem „Eric and the Floaters“, aby se zabránilo jakémukoli negativnímu spojení hry Bomberman s násilím nebo terorismem (jestliže chcete vědět bližší konsekvence, vyhledejte si na webu „The Troubles“, když ještě doplním Irská republikánská armáda, tak někteří hledat asi už ani nemusí…).

Bomberman: Průkopník multiplayerové zábavyV roce 1984 se poprvé objevuje slovo Bomberman v názvu hry (3-D Bomberman (三次元ボンバーマン Sanjigen bonbāman). Jak je z názvu patrné, nejedná se o 2D verzi. Tento „3D“ kousek byl vydán exkluzivně pouze v Japonsku pro pět platforem.

I zde je potřeba zničit všechny nepřátele v bludišti. Na mapě mají podobu balonků (což je typický prvek zobrazení protivníků pro tento druh hry). Ve falešném 3D zobrazení vypadají jako gigantické pixely s výraznými zuby. Jakmile zvládnete chladnou a nekompromisní eliminaci těchto „prokreslených a detailních“ nepřátel, pokračujete automaticky do dalšího levelu. Ale dá se tam dostat i jiným způsobem. V každém levelu je skrytý uvnitř měkkého bloku východ. Má podobu žebříku a když ho srabácky použijete, hra vás neodmění nějak extra vysokým skóre.

Zlaté roky přicházejí

Bomberman: Průkopník multiplayerové zábavyNyní se přesuneme o kousek v čase. Ale jen o rok, v tomto roce (1985) vychází Bomberman na herní konzoli Famicom (NES) od společnosti Nintendo. Zde najdeme ten pravý okamžik vzestupu popularity her s Bombermanem. Hry se prodalo několik milionu kusů. Společnost Hudson Soft si velmi rychle uvědomila, že má v ruce velmi cenný artefakt.

Bomberman se od té doby podíval na všechny možné platformy (v období mezi lety 1997 a 1998 bylo vydáno 12 her!)

První přenosnou konzolí, kam se hra podívala byl Game Boy od Nintenda. To už se psal rok 1990 a opět se zde setkáváme s různými názvy pro jednu a tu stejnou hru. Pro region Japonska měla hra název Bomber Boy (ボンバーボーイ, Bonbā Bōi), v evropském regionu se prodávala pod známým jménem Dyna Blaster (pod tímto jménem hra vyšla také pro počítače Amiga, Atari a PC). Aby to nebylo tak jednoduché, v USA hra měla název Atomic Punk.

Hry s Bombermanem byly vydány na všechny známé herní konzole, včetně Segy Saturn, a dokonce byla hra plánována i pro Atari Jaguar (nakonec byla zrušena). V letech 1990 a 1991 byl Bomberman portován na herní konzoli TurboGrafx-16, kde byl poprvé podporován multiplayer (hra podporovala až 5 hráčů).

V roce 2002 bylo vydáno dokonce anime Bomberman Jetters (ボンバーマンジェッターズ, Bonbāman Jettāzu).

V roce 1993 se objevuje Super Multitap od společnosti Hudson Soft, adaptér umožňující multiplayer s více hráči na jedné konzoli (i když to nebyl první adaptér tohoto druhu; již v roce 1987 společnost NEC vydala Multitap).

Bomberman: Průkopník multiplayerové zábavyTento adaptér umožňoval připojit další ovladače k herní konzoli a byl vydán spolu s hrou Super Bomberman, která tuto novou periferii nepřekvapivě podporovala. Díky Super Multitapu mohli až čtyři hráči proti sobě soupeřit na konzoli SNES ve vzájemných bitvách. Adaptér byl také podporován v dalších hrách pro SNES, např. Secret of Mana a NBA Jam.

Ve stejném roce dostali hráči, kteří měli doma herní konzoli TurboGrafx-16, možnost si zahrát Bombermana ’93 v pěti lidech.

Jak se říká „s jídlem roste chuť“. Hra čtyř, pěti hráčů je možná působivá, ale je to prostě málo. Aspoň pro společnost Hudson Soft. V roce 1997 na herní konzoli SEGA Saturn totiž vychází hra Saturn Bomberman, ta umožňuje multiplayer až deseti hráčů na jedné obrazovce!

Ve stejném roce vychází na konkurenční Nintendo Bomberman 64. Jedná se o první pravou 3D hru této série. Zde nenajdeme žádné bludiště, jedná se o příběhovou hru (něco ve stylu 3D Maria).

Během této dlouhé cesty časem do současnosti se Bomberman proměnil v moderní multiplayerovou zábavu, která se přesunula od blikajících CRT televizí na různé mobilní platformy a moderní herní systémy (Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch a další..).

Vznikající remaky této hry jsou jasným svědectvím její nekončící oblíbenosti. Některé z těchto nových verzí dokonce přinášejí inovativní prvky, jako jsou online režimy, které umožňují hráčům hrát s kýmkoliv na světě. Tím se prakticky zachovává původní duch hry, který byl založen na multiplayerové zábavě.

A tak se kruh uzavřel…a my jsme se dostali na konec naší krátké historické cesty s Bombermanem. Ten začal skromně, jako technologická demonstrace na japonských počítačích, až se stal celosvětově známou ikonou videoher. Tato hra nám ukázala, že chytlavý a jednoduchý herní koncept, může přinášet zábavu, která potrvá celé generace.

Zdroj
List_of_Bomberman_video_gamesBomberman (1983_video_game)necretro.org

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Napsat komentář

Back to top button