Recenze

Exolon: REDUX

Předělávka 8mibitové hry Exolon pro moderní počítače. Jaká je a jak se hraje? To se dozvíte v této krátké recenzi.

Při brouzdání na Internetu jsem narazil na tenhle retro remake, tak jsem se mu krátce podíval na zoubek. Prapůvodní verzi jsem hrál ještě v temných dobách socialismu, na Didaktiku. Sci-fi žánr mám rád, tak proč se nevydat vstříc vesmírnému dobrodružství?Exolon: REDUX

Hezky se usaďte, prvně napíšu ještě něco o hře a pak se podíváme na to, jak se to vůbec hraje.

Hru Exolon naprogramoval Raffaele Cecco a vydala jí společnost Hewson v roce 1987 pro počítače ZX Spectrum, Commodore 64 a Amstrad CPC. Až později byla převedena také na počítače Amiga a Atari ST.

Jak to tak velmi často bývá, tak i v této hře ovládáte futuristického vojáka, který se musí probít přes obrazovky do další úrovně. Ty jsou plné mimozemských stvoření, ale také různých střílen, a aby toho nebylo málo, tak sem tam se najde i nějaká ta mina, která čeká, až na ní šlápnete. Ve výbavě máte pistoli s neomezeným počtem nábojů, kterou dokážete zničit skoro cokoliv. Pro rychlejší eliminaci je dobré použít raketové granáty, kterých není neomezené množství (deset kusů), takže doporučuji jimi šetřit a nechat si je na vybrané cíle. Po své neohrožené cestě najdete různě rozeseté balíčky, které když seberete, doplníte raketové granáty ve svém inventáři opět na maximální počet.

U hry se pobavíte a dokážete jí (pravděpodobně) zdolat i po třech lahvích vína.

Jak jsem psal výše něco o mimozemských stvořeních, nečekejte zde žádné zelené mužíčky. Nic takového v této hře nikdy nebylo. Zde budou vaši nepřátelé mít podobu nepříjemných červených lusků, samonávaděných raket, vyskakovacích plošin ze země, ale také létajících potvor, které známe z jiných vesmírných stříleček (např. Galaga).

Jdeme spustit hru a projít aspoň první úrovně. Jelikož nemám PC, volím možnost si zahrát v prohlížeči. Po spuštění nás uvítá úvodní obrazovka s hezkou remixovanou hudbou. Zde najdeme možnost rovnou spustit hru a nebo se podívat na ovládání. Hmm…. klávesy a joypad. Ten nemám u sebe, takže si musím vystačit s klávesnicí.

Ovládání:

  • pohyb – kurzorové šipky
  • skok – X
  • střelba – C
  • fullscreen – F11
  • pauza – Esc

Po prvotním shlédnutí musím říct, že grafika se opravdu podobá své předloze. Jen je to vše více barevné, ale decentní. Nevypadá to vůbec špatně. Jak postupně procházím hrou, uvědomím si, že jsem byl už tolikrát mrtvý, že bych zaplnil Olšanské hřbitovy a stále není konec hry. Ve hře jsou totiž nekonečné životy, takže hru dokončíte během večera. Na jednu stranu je to fajn, že se podívám tam, kam jsem se na osmibitu nedostal, na druhou stranu zde není žádná herní výzva. Volba v menu s vypnutím nekonečných životů by neškodila.

Exolon: REDUX

V každé úrovni se nachází modul, ve kterém si lze vylepšit obrněný exoskeleton s lepšími zbraněmi a brněním. Dokončení úrovně bez tohoto vylepšení povede k „bonusu za statečnost“. Což jsem samozřejmě nedostal, protože jsem ho frajersky sebral.

Co mi při hraní vůbec nesedlo, tak to byla přednastavená volba kláves pro skoky a střílení. Klávesy X a C jsou vedle sebe a je velká pravděpodobnost, že si je člověk v zápalu velmi lehce splete, což se mi stalo několikrát. Obtížnost je také výrazně nižší, než je u originálu. Tam jsem končil každou chvíli.

Některé popsaných věcí výše jsou o různých úhlech pohledu. Hra, ač má své nedokonalosti, já jsem se ve výsledku bavil. Takže s klidným srdcem mohu tento kousek doporučit i ostatním.

  • Poměrně věrný remake
  • Nesmrtelnost
  • Možnost hrát v prohlížeči
  • Nemožnost změnit ovládací klávesy
  • Nesmrtelnost (nelze vypnout)

Exolon: REDUX, Ben James

Grafika - 80%
Hudba - 75%
Hratelnost - 75%
Retro feeling - 80%

78%

Kdyby hra neměla pár nedostatků, dal bych vyšší hodnocení.

Tuhle verzi Exolona dohrajete během několika piv. Na jeden večer určitě fajn. Sice není verze pro Mac a Linux, ale je možnost si zahrát v prohlížeči. Potěší podpora joypadu, nepotěší nemožnost si zvolit vlastní ovládání.

Další
DownloadTwitter

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Napsat komentář

Back to top button