Máte na Amize plný disk a chcete zjistit, které adresáře zabírají nejvíce místa? K tomu vám pomůže jednoduchý program.
Mnemosyne je disková utilita pro operační systém AmigaOS 3.x, která umožňuje zjistit, kolik místa na disku zabírají vaše soubory a složky.
Minulý týden vyšla nová verze 1.2.0, která přináší několik vylepšení a oprav. Podpora ToolType, byla přidána funkce pro zaokrouhlování čísel a pár dalších věcí. Celé release notes pro tuto verzi si můžete přečíst na GitHubu, odkaz je zde.
Dále v článku se letmo podíváme na možnosti této malé a užitečné utilitky. Může se hodit každému, jelikož prakticky skoro každý uživatel počítače se po čase dostane do stavu, kdy přestává mít přehled o využití svého disku.
Program Mnemosyne vyžaduje AmigaOS 3.1 nebo vyšší s alespoň 1 MB RAM. Žádné krvavé nároky zde nenajdeme (AmigaOS 3.1 a 3.1.4 vyžadují ClassAct33 (link na Aminet je zde. )
Dvě cesty k ovládnutí programu
- Spuštění a výpis přes příkazový řádek
-
Mnemosyne <path>
- V tomto případě je potřeba zadat cestu k disku (adresáři), který chcete proskenovat. Po adekvátní chvíli se zobrazí výpis adresářů s jejich velikostí.
Z příkazového řádku lze spustit program také s parametrem, aby zobrazil své GUI a rovnou proskenoval zadanou cestu. Zadání příkazu bude následující: -
Mnemosyne GUI <path>
- Použití GUI
Chcete-li používat program z grafického uživatelského rozhraní operačního systému, stačí jen dvakrát kliknout na ikonu Mnemosyne a zobrazí se následující okno.Klikněte na symbol souboru a vyberte požadovaný adresář, který chcete proskenovat.
Po výběru adresáře Mnemosyne vypíše „Ready to Scan!“. Chcete-li zahájit proces skenování, klikněte na tlačítko „Scan“ (což je nepřekvapivě logický postup).
Po kliknutí na tlačítko aplikace zobrazí, že začíná skenovat vybrané umístění.
Po dokončení skenování se zobrazí výsledky (které lze seřadit podle názvu a procent):
- Název souboru nebo složky
- Procento velikosti adresáře, které soubor nebo složka na disku zabírá
- Velikost adresáře v B/MB/GB
Pro podrobnější nastavení a ovládání je možné si zobrazit nápovědu ve formátu AmigaGuide a nebo využít Wiki na GitHubu.
Jedná se o první program tohoto vývojáře. Je jednoduchý na ovládání, rychlý a asi si jej na disku nechám, ač je možné zjišťovat velikost adresářů i jinými způsoby.