Server

Člověk míní, život mění (2023 update)

Co najdete v článku
  • Proč na stránkách nevycházel žádný obsah?
  • Co bude s webem dále?
  • Aktualizace 2023

Minulý rok jsem byl plný optimismu a měl jsem hlavě plno plánů se stránkami, se kterými jsem trávil poměrně velkou část svého volného času. Plány jsou jedna věc a realita věc druhá.

U všech projektů, za kterými stojí jen jeden člověk, je velké nebezpečí, že se jim nebude moci věnovat v tak velké míře, jak by si přál a pak se stává, že jsou po čase postupně odloženy netknuté k ledu. Přesně toto se stalo i s mým plánem, ač nebyl zaviněn žádnými mými kroky. Takže to vezmeme popořadě.

Proč na stránkách nevycházel žádný obsah?

Je to poměrně jednoduché vysvětlení. Obsah na stránky dělá jen jedna osoba, a to jsem já. Ač jsem se v minulosti bavil s pár lidmi, jestli by neměli chuť přispívat, jak to standardně bývá, málokdo se ozve a přidá ruku skutečně k dílu. Ač na začátku bylo z jejich strany nadšení, nakonec se reálně neozval nikdo. Vím, že nejlepší je na nikoho nečekat, to bych na tom virtuálním pařezu seděl do dnešního dne a možná hrál s vlkem a Karkulkou mariáš.

V průběhu dubna jsem začal řešit nějaké soukromé a zdravotní problémy, které logicky dostaly prioritu nejvyšší, takže mi ani tolik nevadilo, že jsem musel odeslal notebook do servisu a byl kompletně bez počítače. Jen na mobilu mé zažité flow při tvorbě webu bych nebyl schopen splnit. Zkusit bych to mohl, ale to je asi stejně efektivní jako se drbat v uchu krumpáčem.

Člověk míní, život mění
Postroj do auta, který jsme museli mít několik měsíců.

Aby toho nebylo málo, tak mého psa dvakrát navštívil vestibulární syndrom. Není to moc hezká věc na koukání. Jedná se o onemocnění rovnovážného systému organismu, projevem je ztráta rovnováhy a také až neschopnost chůze. Se psem velikosti rhodéského ridgebacka se vám změní život dokonale, prakticky během několika minut.

Situace se po nějaké době stabilizovala, můj pes začal sebevědomě chodit sám, nemusel jsem ho nosit a vše vypadalo růžově. Ale co je růžový, může být i hnědý. Jen to na první pohled neuvidíte (vidíte, jak ten pozitivní přístup z mé osoby jen stříká?).

„Podělat se může cokoliv a kdykoliv. Mezi růžovou a hnědou barvou není zase takový rozdíl. Je to jen o úhlu pohledu.“

Takové hezké ráno. Ráno, kdy vidíte kouzelný východ slunce, těšíte se na nový páteční den a nadcházející víkend. Přijíždíte na křižovatku, na semaforu zelená, pokračujete v jízdě. To všechno těšení se změní v okamžiku, kdy z nepochopitelných důvodů se řidička auta v protisměru rozhodne, že bude odbočovat a sešlápne plynový pedál, když je cca 3 metry před vámi. Nestačíte vůbec zareagovat, nezabrzdíte, nestrhnete volat a v plné rychlosti se zastavíte uprostřed křižovatky o jiné auto. Ze svého pohledu jen vidíte a cítíte náraz do vozidla před vámi, praskající čelní sklo, za asistence vybuchujících airbagů, které se chystáte během sekundy políbit. Ono hezké ráno se v tu chvíli stane pořádně zkurveným ránem. Jakmile se vzpamatujete, vytahujete v šoku z auta svého psa a snažíte se co nejrychleji opustit křižovatku.

Tenhle parádní zážitek jsem si odnesl naštěstí jen naraženými žebry. Pes to přežil, byl připoutaný, jen byl v šoku. Což chápu, když ležíte a najednou zničehonic letíte. Od té doby automobil již nevlastním. Po prohlédnutí škod likvidátorkou bylo rozhodnuto, že se jedná o totální škodu a nevyplatí se auto opravovat. Současná situace na trhu s ojetými vozidly není nejlepší a ideální čas na koupi auta prostě není.

Konec roku jsem se rozhodl strategicky nedělat nic, jen se ho snažil přežít.

Člověk míní, život mění
Skoro jako na pouti, všude plno balónků.

Co se bude dít s webem dále? Nějaké plány pro tento rok?

Jestliže čtete tyto řádky, tak jste si všimli, že web stále stojí, jen vypadá úplně jinak. Několik dní dozadu jsem se odhodlal, že udělám jeden z prvních kroků a některé části opětovně oživím. Začal jsem aplikovat různé security patche a upgrady zastaralých prvků, které již nejsou podporovány.

Při té příležitosti jsem zjistil, že se díky předchozím krokům začínám potýkat s určitou nekompatibilitou webu a proto jsem se rozhodl, že původní celý web kompletně zahodím a postavím jej od znovu (stejně se mi za ten rok původní vzhled okoukal a život je změna) a bude využívat modernější framework, než měl předchozí.

V plánu bylo, že si ponechám již původní články, které do nového webu importuji. Což jsem dělal několikrát, jelikož mi import vyhazoval chyby. Díky těmto předcházejícím krokům asi někteří zaregistrovali, že jim do RSS čtečky chodí nesmyslné dummy články a články z původního webu. Za toto nedopatření se omlouvám, nebylo to určitě v plánu.

Člověk míní, život mění
Černá a nebo bílá. Záleží jen na vás.

Abych se přiznal, tak s přihlédnutím k minulému roku jsem se rozhodl, že bude lepší nemít nějaké velké plány, jelikož život se může zvrtnout a priority jsou z minuty na minutu úplně jiné.

Co je tedy na webu nového?

Ono se toho úplně tolik nezměnilo, jen by některé části měly být více konzistentní oproti staršímu řešení. Může se stát, že narazíte na určité nedodělky, ale to se postupně opraví.

Novinky a změny

Odstranění komentářů u článků (může nahrazovat kanál Retro magazín v Rocket.Chatu).
Odstranění stránek a účtu ze sociální sítě Facebook.
Světlý a tmavý vzhled.
Původní články z předchozího webu.
A snad tento rok i nějaké nové články.

Opožděně tedy vše nejlepší do toho nového roku 2022. Mohl by být lepší, než ten předchozí.

Flash


Aktualizace 2023:

  • Diskuzní server na bázi open source projektu Rocket.Chat byl ze serveru odstraněn. Vytvořen Discord server.

Discord

  • Webové stránky jsou přesunuty na novou adresu – https://retro.flashback.cz.
    Na původní URL se věnuji soukromým věcem.
  • Stránky mají kompletně jiný vzhled a běží na úplně jiném systému.
  • Stránky byly skoro během celého roku 2023 uzavřené (osobní důvody, lenost, priority někde úplně jinde).
  • Možná se zde objeví nový obsah…možná do planety Země narazí meteorit. Vše je možné.

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Podobné články

Napsat komentář

Back to top button