ČasopisyExcalibur

Flashback – návod

V poslední době se nám v redakci „množí dotazy týkající se skvělé hry francouzské hry firmy DELPHINE SOFTWARE – FLASHBACK. Tato hra je pokračováním slavného ANOTHER WORLDu a je důkazem toho, že druhý díl nemusí příliš zaostávat za prvním. Nebudeme se ale na tomto místě pozastavovat nad srovnáváním kladů a záporů jednotivých her. Přinášíme vám ale kompletní návod, jak s úspěchem hru FLASHBACK dohrát. Doufejme, že vám přijde alespoň trošku vhod, (Vstupní kódy jsou uvedeny jak pro francouzskou, tak pro anglickou verzi.)

LEVEL 1: DŽUNGLE
CODE: PLAY/BACK

V této zóně se můžete zcela orientovat podle naší mapy. Úkolem je projít celým pralesem a získat potřebný finanční obnos ke koupi důležitého antigravitačního zařízení, nutného k postupu do další části. Tak vzhůru dolů, do džungle cizí planety. Flashback - návod

Sestup dolů o obrazovku níže a seber HOLOGRAFICKOU KOSTKU. Můžeš si prohlédnout i holografický záznam. Vrať se nahoru a přeskoč doprava. V další místnosti znič robota, vyskoč vzhůru a eliminuj dalšího. Přeskoč přes propast a pokračuj doprava. Rychlou akci zneškodní bojovníka s laserovým kanónem a seskoč dolů. Nalevo najdeš 10 KREDITŮ a kámen. Pokud se ti podaří v místnosti s robotem a bojovníkem hodit kámen na vypínač  napravo a rychle přejít plošinu, hlídací robot bude „nešťastnou náhodou zničen“. Obejdi plošinu zleva a po zničení bojovníka získáš vybitou elektronickou KARTU. Opatrně se vydej dolů, zlikviduj nepřítele a jdi doprava. U plápolajícího „ plasmového ohně se asi příliš neohřeješ, a tak se mu raději vyhni. Napravo dej pozor na špatné viditelné plamínky na zemi, přeskákej je, sepni spínač výtahu na  zemi a vyskoč k dobíjecímu zařízení. Tady si doplň energii elektronické KARTY. Vrať se zpět doleva a u široké propasti použij nabitou elektronickou KARTU. Vytvoří se most ze silového pole. Robota samozřejmě znič.

Projdi po mostě doleva a nech se výtahem vyvézt nahoru. V místnosti nalevo od výtahu najdeš kámen; ten polož na spínač napravo a zablokuješ tak výtah. Na plošince výtahu nalezneš teleportační zařízení. Vezmi TELEPORT a vydej se doprava, do místnosti zcela vpravo nahoře. V místnosti s výtahy vždy sešlápni vypínač napravo a přeskoč vypínač nalevo. Ženě u stromu dej TELEPORT a odměnou ti bude ID.KARTA. Vrať se zpátky doprava za propast překlenutou silovým polem.

Flashback - návod

V další místnosti sešplhej do prostor pod výtahem a připrav se na zákeřnou akci. Tady stojí na každé straně jeden ozbrojený strážce. Pokud se ti ale podaří pověsit se z plošinky mezi nimi dolů a v pravou chvili se vyhoupnout vzhůru, oba se navzájem zastřelí, nebo alespoň zemře jeden; samotný bojovník pro tebe nebude problémem. V této místnosti si rovněž můžeš obnovit ochranné silové pole v dobíjecím zařízení (RECHARGER). Pokračuj doprava, vypínačem odstraň plasmový oheň a přeskoč nášlapný spínač na zemi. Zastřel robota i strážce (už mě to unavuje, od tohoto místa počínaje přestávám uvádět kdy koho zastřelit, namísto toho dám ale jinou dobrou radu; není-li uvedeno jinak, zastřel všechno, co se hýbe!!) a najdeš 100 KREDITŮ. Vezmi klíč a dalších 50 KREDITŮ a pokračuj doprava. Obrannému zařízení ve vedlejší místnosti se vyhneš jedině tak, že nesešlápneš spínač na zemi. Proto šikovně přeskákej doprava nahoru k RECHARGERu a seber posledních 500 KREDITŮ. Teď se vrať zpátky doleva k SAVE sloupku (dveře můžeš otevřít nalezeným klíčem) a jdi dolů: tady použij I.D.KARTU na zařízení u dveří a pokračuj dál. Opakuj stejnou fintu se dvěma nepřáteli stojícími proti sobě (spouštěj se mezi ně) a po jejich nešťastné smrti jdi doprava. „Kouzelnému dědečkovi“ u propasti věnuj KREDITNÍ KARTU a obdržíš antigravitační zařízení. Skoč do propasti a vychutnej si chvíli volného pádu Procitneš až v další zóně..

LEVEL 2: MĚSTO
CODE TOIT/LOUP

 Úkolem této úrovně je získat dostatečné množství financí ke koupi falešného průkazu totožnosti. Cesta k dalším penězům povede přes zábavnou televizní show VĚŽ SMRTI. Do této show se ale může přihlásit jen řádný občan, a tak jsou dokumenty nutnou podmínkou.

Nejprve sešplhej dolů k výtahu, nabij silové pole a vyjeď výtahem vzhůru. Vyskákej nahoru a doleva a zneškodni dva policisty. Promluv s mužem jménem IAN, posaď se na křeslo a vychutnej animovanou sekvenci. Potom s lANem znovu promluv – otevře ti dveře do města a kromě toho získáš užitečný předmět, silový náramek. Dej se doprava, sešplhej dolů pro pojistku k výtahu a oprav zařízení nahoře. Můžeš se vydat vstříc nástrahám velkoměsta.Flashback - návod

Promluv s mužem a vezmi mapu města. Prohlédni si ji, ať se můžeš alespoň trochu orientovat. Sjeď do metra a dostaň se do BARU (ve čtvrti AMERICA). Promluv s barmanem a potom jdi doprava; potkáš hledaného muže jménem Faussaire – poradí ti, jak získat peníze (bez práce totiž nejsou ani koláče, ani peníze, ani falešné dokumenty). Navštiv radnici (AFRICA), promluv se všemi zřízenci a dej svoji I.D.KARTU guvernérovi. Dostaneš PRACOVNÍ POVOLENÍ. Vyprav se do pracovního centra (EVROPA), využij služeb funkce SAVE a vlož PRACOVNÍ POVOLENÍ do terminálu rozsvíceného počítače. Celkem takto musíš splnit 5 úkolů a vydělat požadovanou částku peněz. Tak do toho!

Úkol 1: Dostaň se do ASIA sektoru, od ženy vyzvedni BALÍČEK a doruč jej do cestovní kanceláře v AFRICA sektoru. Cestou narazíš na policistu, který si o smrt přímo říká. Vrať se do pracovního centra, ulož pozici a pomocí POVOLENÍ se dej do druhého úkolu.

Úkol 2: Vydej se do střeženého prostoru č.2 (AFRICA) a vyčisti celý prostor od nepřátel. Budeš muset zničit všechny; po některých zůstanou klíče od zamčených dveří. Až bude prostor čistý, doprovoď V.I.P (= Very Important Person; Velmi Důležitá Osoba) do prostoru vlevo dole; dostaneš svou odměnu a budeš přenesen zpět do pracovního střediska.

Flashback - návod

Úkol 3: V baru (AMERICA) promluv nejprve se zákazníkem u baru, potom se vrať a promluv s policistou u výtahu, dojdi zpět k baru a zastřel muže. Vrať se znovu k policistovi, ale tentokrát ho zastřel; získáš klíč. Odemkni padací dveře za barem a seskoč dolů. Ulož pozici a zneškodní 2 nebezpečné TERMINÁTORY. Úkol je tím splněn.

Úkol 4: Přímo z pracovního střediska se teleportuj do blízkosti kriticky ohroženého reaktoru. Záleží jen na tvojí rychlosti a zručnosti, jestli dokážeš doběhnout k reaktoru včas. U reaktoru je potřeba ještě vložit náhradní kartu do toho pravého otvoru. Moc času nezbývá, a tak je třeba vědět, který otvor je ten pravý: Ano, je to skutečně ten pravý (to znamená ten poslední v pravé části reaktoru). Mimochodem, tohle je jedna z největších záludností celé hry.

Úkol 5: Poslední úkol je celkem obtížný, ale s trochou zručnosti a bojového umění jej jistě zvládneš. Vydej se do přísně střeženého prostoru č.3 (EVROPA) a celý prostor vyčisti od všech potvor a obranných zařízení. Získáš značnou finanční částku a můžeš již s prací skončit.

S penězi dojdi do baru (cestou se můžeš vyfotografovat) a předej částku muži jménem Faussaire. Dostaneš vytoužené dokumenty. U vchodu do VĚŽE SMRTI 1 (EVROPA) předej doklady muži a vykroč do další části.

LEVEL 3: DEATH TOWER (VĚŽ SMRTI)
CODE: ZAPP/CINE

 Dostal jsi se do televizní show ne nepodobné té z filmu The Running Man. Tvým úkolem je projít všech osm podlaží a zlikvidovat TERMINÁTORY; staré známé z předchozí úrovně. Radit, jak si počínat v každém z pater pokládáme za zbytečné; stačí vědět, že vstup do dalšího patra se otevírá spínačem na opačném konci chodby věže (věž má kruhový půdorys, takže nebýt překážek, bylo by možné běhat stále dokola). Snad jen jednu radu: přežij!!!

Flashback - návod

LEVEL 4: VŮNĚ DOMOVA
CODE: LYNX/GOOD

Po úspěšné zvládnutých nástrahách Věže Smrti tě čeká sladká odměna – zájezd na Zemi, rodnou to planetu. Mnohé se tady ale změnilo, a tak přijde ke slovu i tvoje pistole. A ne zrovna v malé míře…

Flashback - návod

Po příletu ukaž svoje ID zřízenci u dveří a vstup do města. V následující místnosti musíš jednat rychle (pokud chceš ovšem přežít); na nic se neohlížej, otevři dveře a rychle přeběhni doleva, seskoč dolů a sjeď výtahem dolů. Potom vyskoč na plošinku napravo a už tě dělí jediný krok od RECHARGERUu, kde můžeš obnovit svůj štít. Z tohoto místa likviduj průběžně všechny nepřátele a obnovuj energii. Potom se vrať zpátky nahoru a zlikviduj zbývající policisty a strážní roboty. Musíš zničit úplně všechny, aby se otevřely dveře do dalších mistností. Při boji používej náramku se silovým polem, je to opravdu užitečná věc! Jdi doprava, přivolej taxi a vydej se do centra města.

Ihned po přistání SAVE, vyskákej nahoru a skokem ze samého okraje plošinky přeskoč doprava. Znič létající koule a rozstřel skleněnou výplň. Přeskoč k rozbitému oknu a vstup dovniř, čeká tě Ráj (podnik se jmenuje Paradise). Vyčisti prostor od androidů a robotů. Seber klíč. Pokračuj doprava, vyskoč nahoru a dej dobrý pozor na automatický obranný systém (skrč se před střelami). Pomoci spénače odstraň plasmový oheň, klíčem odemkni dveře vpravo dole a výtahem sjeď dolů. Zneškodní protivníky a pověs se na modrou lampu – odstraníš tak blok na levé straně. Vyzkoušej si také, jak funguje SAVE. Sjeď výtahem do nejspodnějších prostor Ráje. Hned v první obrazovce vyskákej nahoru a dej se doprava. Tady budeš mít možná problémy s automatickou obranou, ale jistě si poradíš (možná i za cenu poškození štítu) V každém případě ale přepni spínač, čímž odstraníš oheň. Vrať se zpět a pokračuj nahoru. Zneškodní protivníky a získáš klíč. Nahoře přepni spínač a odstraníš tak blok bránící východu. Vrať se až zcela dolů a odemkni dveře napravo. Doplň energii štítu a vyjeď výtahem nahoru.

Flashback - návod

V další místnosti jsou dvoje padací dveře pod sebou. Do prostoru mezi nimi se dostaneš takhle: stoupni si na levý okraj horních dveří, skrč se a kutálej se směrem doprava. Tady můžeš obnovit energii štítu, i uložit hru a hlavně spínačem odstranit plasmový oheň. Propadni dolů, zlikviduj robota a seskoč doleva dolů. Otevři dveře, přeskoč mezeru (pozor, při pádu aktivuješ obrané zařízení!) a vezmi klíč a vrať se zpátky stejnou cestou. Otevři dveře napravo, projdi a zlikviduj TERMINÁTORY i létající koule. V tuhle chvíli opravdu DOPORUČUJEME vrátit se zpátky a uložit pozici. Jakmile tady totiž přeskočíš pískající bombu, objeví se za tebou neúprosně se pohybující oheň Nejlepší způsob, jak vyváznout „relativně“ ve zdraví je tento: šlápni na první bombu a nech si poškodit štít. Rychle běž doprava, přeskoš jámu (bomby sice explodují, ale ty jsi stále imunní) a těsně před vstupem do další obrazovky vytáhní pistoli – musíš totiž rychle zneškodnit létající kouli a skutálet se doprava dříve, než tě dohoní smrtící oheň. Pokud se ti to podaří, další zóna tě čeká, Pokud ne, buď rád, že ses řídil podle naší rady a uložil sis pozici. Podruhé se to jistě podaří.

LEVEL 5: SETKANÍ
CODE: SCSV/SPIZ

Bác! Spadnout přímo meze nepřátele není zrovna nejpříjemnější, Pokud ti ještě navíc seberou pistol, není to zrovna nejpříjemnější; pokud na tebe ale pošlou dva TERMINÁTORY, situace není zrovna růžová. Tvým úkolem je projít stálo zvrhlíků chystajících spiknuti proti Zemi a teleportovat se do hlubin vesmíru na „Planetu Slizu. Flashback - návod

Počkej až jeden z robotů otevře dveře, rychle doběhni doprava pro pistoli a zneškodni oba androidy. Dostaneš klíč (android ho už potřebovat nebude). Otevři spínačem vzdálenější dveře a ty další odemkni nalezeným klíčem. Vydej se nahoru a v místnosti s plapolájícím ohněm počkej na pravou chvíli, musíš vyskákat nahoru a doleva. Pokračuj nalevo, obnov štít a dál doleva. Tady se vyhni ohni a znič prvního robota dole. Najdeš dvě časti teleportačního zařízení; PŘÍJMAČ a OVLADAČ. Kamkoli odhodíš PŘIJÍMAČ, můžeš se pomocí OVLADAČE teleportovat. Ihned si nové zařízení vyzkoušej a přenes se přes nebezpečný oheň. Potom znič druhého robota a získáš klíč. Vrať se zpátky doprava a odemkni dveře nalezeným klíčem. Odhoď PŘIJÍMAČ do otvoru v zemi a teleportuj se dolů. Nezapomeň vzít PŘIJÍMAČ. Jakmile postoupíš doleva, objeví se oheň, kterému se však hravě vyhneš (vyskoč na plošinku nahoře). Potom sedej znovu doleva a dolů. Zabij odporný zelený sliz (budeš se ním setkávat často, a tak se nauč jednoduchou strategiiboje; s vytasenou pistolí v podřepu se neustále kutálej ze strany na stranu a ve vhodnou chvili střílej. Nikdy se nesmí stát, že se slz „zhmotní“ pod tebou. Neustále buď v pohybu a je skoro vyhráno), přepni spínač, pokračuj doprava a zabij další dva „slizy“, seskoč dolů a vydej se doleva. Tady opravdu ulož pozici!!! Další mistnost je poměrně náročná; nejlépe se přes ní dostaneš za pomocí teleportovacího zařízení. Tak hodně štěstí. V poslední místnosti si jen stoupni pod teleport a můžeš se těšit na potíže v srdci nepřátelské planety.

LEVEL 6: „Planeta Slizu“
CODE: GARY/BIOS

Jako každý správný dobrodruh se musíš vypořádat se zlem přímo u jeho kořenů. Snad proto tě teleport přenesl přímo na planetu obávanou podivnou rasou „slizounů“. Pár z nich jsi potkal v předchozí části, ale tady se to tímto národem jen zelená. Bez bázně a hany se pusť do „díla“. Konec je na dosah. V této části ti snad trochu pomůže i naše mapa.

Flashback - návod

Dej se doprava, likviduj slizy, přepni spínač ovládající dveře a sjeď dolů. Pozor na obranný systém. Seskoč dolu a příprav se na tuhou šarvátku; čekají tě tři silné, dobře vyvinuté slizy. Po jejich likvidaci doporučuj vrátit se k RECHARGERunahoře pro posílení štítu. V místě smrti tři slizů najdeš rovněž kámen. Dej se doleva, skutálej se otvorem ve zdi a polož kámen na levý spínač na podlaze. Nahoře seber mechanickou myšku a teleportuj se přes oheň. Nalevo otevři padací dveře spínačem, střel do dveří dole a přepni další spínač – horní dveře se otevřou a ty se musíš vypořádat s dalším slizem. Od umírajícího muže dostaneš ATOMOVÝ NÁBOJ, který použiješ na samém konci dobrodružství. Pokračuj doleva, seber ZÁPISNÍK a přečti si zprávu. Výtahem sjeď dolů a zabij zmutovaného psa. Otevři padací dveře spínačem, seskoč dolů a obnov energii štítu. Jdi doprava a po zlikvidování dvou slizů se teleportuj dolů do propasti. Pro jistotu tady nech PŘIJÍMAČ a dej se doleva a po několika mrtvých slizech získáš klíč. Teleportuj se zpět, vyjeď výtahem vzhůru a jdi doprava. Otevři dveře nalezeným klíčem a můžeš se těšit na poslední část.

LEVEL 7: SRDCE PLANETY
CODE: PONT/HALL

Velké finále je před námi. Pomocí ATOMOVÉHO NÁBOJE z předchozí zóny radikálně vyřešíme kritickou situaci. Nejsme totiž žádní „žabaří“ a nespokojíme se jen s vyhlazením obyvatelstva planety. Pracujeme ve velkém, a tak se nezastavíme dříve, než zničíme celou nepřátelskou planetu. (Když se tak někdy dívám na zprávy v televizi, mám pocit, že lidská rasa má tuhle vlastnost zakořeněnou velice hluboko – nezastaví se, dokud nezničí celou planetu – nepřátelskou nebo svoji vlastní).

Flashback - návod

Od startu se dej nahoru výtahem, zlikviduj dva nebezpečné slizy a vezmi dvě myšky nabité výbušninou (hračka pro malé slizouny a slizounky). Vyskákej nahoru a přeskoč doprava. V tomto místě odhoď PŘIJÍMAČ teleportu. Vyjeď výtahem nahoru a potom výtah pošli dolů; vypneš tak obranu. Jdi doleva, seskoč dolů k spínači a přepni jej. Ihned ale vyskoč nahoru a nepokoušej se zabít sliz dole. Zlikviduj ho až nahoře na volném prostranství. Nalevo si můžeš obnovit štít a potom se teleportuj zpátky. Pokud jsi přepnul spínač, čeká tě bitka se dvěma slizy. Nezapomeň ještě vzít PŘIJÍMAČ a vybojovaný klič. Odemkni padací dveře, vyjeď výtahem vzhůru a ulož pozici.

Opatrně přejdi tři ohně, sjeď dolů výtahem a odemkni dveře. Zabij zmutovaného pejska A pomocí výtahu zneškodní bomby. Hoď PŘIJÍMAČ do otvoru v zemi a teleportuj se dolů. Až se vypořádáš se slizem, strefuj se do průhledné části otačející se koule tak dlouho, až z ni vyhřezne podivná kapalina a otevře padací dveře. Jdi k levé zdi místnosti a hoď PŘIJÍMAČ do otvoru (z jiného místa to nejde). Teleportuj se dolů a vydej se na dlouhou cestu doleva. Cestou podle libosti ukládej pozici a obnovuj štít. Na konci cesty sjeď výtahem do samého jádra planety.Ulož pozici a v této místnostizanech PŘIJÍMAČ.  Jdi doprava a připrav se na nejtvrdší souboj hry; „srdce“ uprostřed místnosti musíš několikrát strefit z obou stran. Nejprve z pravé, potom z levé, potom zase z pravé, zase z levé, pravé, levé, pravé, levé …….. atd. definitivní konec „srdce“ poznáš tak, že se z něj nebudou rodit další a další slizy a ustane  pravidelný tep. V případě kritického snížení štítu se teleportuj ven, vyjeď výtahem a obnov energii. Až zneškondníš srdce „srdce“ dej se doprava, přivolej výtah, jdi znovu doprava, vyjeď nahoru a seber výbušninu. Sliz který se objeví bez milosti zneškodni. Klíčem, který po něm zbyde otevři dveře. Sjeď dolů, dej se doprava, zabij další dva slizy (definitivně poslední na téhle planetě a v téhle hře vůbec), pokračuj doprava a teleportuj se přes ohně.

Poslední etapa je před tebou. Na slabé místo na samém konci cesty napravo polož ATOMOVÝ NÁBOJ, přistup ke spínači a zhluboka se nadechni. Až spínač přepneč, máš jen několik desítek sekund k návratu nahoru a k opuštění planety. V místnosti, která je na mapě vyznačená jako finální je výtah nahoru. Použij jej a můžeš si vychutnat závěrečnou sekvenci.

A to je konec našeho příběhu. Ááááh, dnes už žádné zničené planety! Tak ahoj, zase někdy u dalších návodů.

THE PLAYERS

Flashback, Delphine Software, 1992

Grafika - 85%
Hudba - 85%
Nápad - 65%
Zábava - 85%

80%

Originální hodnocení v časopise Excalibur.

Návod byl publikován v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 16 z roku 1992.

Excalibur

Články z herního časopisu Excalibur jsou publikovány s dovolením vydavatele Martina Ludvíka, majitele společnosti © Popular Computer Publishing.

Podobné články

Napsat komentář

Tip na další článek
Close
Back to top button