ČasopisyExcalibur

Elite

Po útoku Thargoidů nastal chaos. Společenství Spojených Planet se zhroutilo. Obchod a spojení mezi izolovanými planetami zastávají dnes jen ničím neohrožení obchodníci. I ty se můžeš mezi ně dostat!

Na planetě LAVA právě probíhá nábor nových pilotů – obchodníků. I tebe nalákala sláva a lesk zlatých megakreditů. A když ti k tomu ještě přidají nejnovější typ rakety, rychlou Cobru MK III, je rozhodnuto. Staneš se vesmírným pilotem!

Ale víš vůbec, co to obnáší? Vesmír je plný svobodných pirátů, kteří neváhají rozstřílet tvojí loď na atomy, aby získali pár tun zboží. Nebo kočovná Thargoidská vojska, nejhorší postrach vesmíru. Nedoufej, že by se snad nad tebou smilovali! Ničí všechny cizí rakety rychle a snadno. A to stále není všechno. Musíš mít neustále přehled o aktuálních cenách zboží. Musíš přece nějaký ten megakredit vydělat! A to si piš, že to budou krvavé peníze!

To je tedy náplní hry ELITE od firmy Firebird. Jako pilot s ohodnocením Harmless (neškodný) se musíte vypracovat na Elite (elita). Na začátku dostanete vesmírnou loď, 100 megakreditů a palivo na cestu do vzdálenosti 7 světelných let a tři samonaváděcí rakety (cena 30 megakreditů za kus). Na planetě LAVA si můžete nakoupit poprvé zboží (např. textil, jídlo, alkohol, elektroniku, zlato, otroky) a vypravit se na první vesmírnou cestu.

Pomocí hyperspace se přenesete do jiného planetárního systému a přistanete na orbitální stanici. Krouží kolem každé planety, navede vás k ní radar. Zde můžete své zboží prodat a nakoupit za ně jiné. Na každé planetě ještě lze dokupovat další vylepšení svého plavidla. Ze všeho nejdříve byste si měli koupit větší nákladový prostor, přistávací computer a lepší přední laser.

Několik dobře míněných rad pro obchodníky: na planetách vyšších technických úrovní (10-15) nakupujte počítače, stroje a léky. Jsou tam levné a dá se na nich hodně vydělat. Ty vozte na planety nižších úrovní (4-8), prodejte je a nakupte za ně kůže, nezpracované rudy (uran, zlato, stříbro) nebo jídlo a textil. S nimi zaleťte zase na planety s vysokým technickým rozvojem. Zpočátku se vyhýbejte planetám s technickou úrovní 1-3. Okolo nich krouží nejvíce vesmírných pirátů a málokdo tam dokáže přistát. Dokud si nevybojujete alespoň nějaké vyšší ohodnocení, nekupujte nikdy otroky, narkotika a zbraně. I když se na tomto zboží dá nejrychleji vydělat, stáváte se nebezpečnými obchodníky i pro místní správu jednotlivých planet. Při přistávacím manévru se na vás mohou vyrojit desítky vesmírných policajtů !!!

A poslední rada: nikdy neútočte na lodě, které si vás nevšímají. Jsou to koráby ostatních obchodníků a většinou jsou silně ozbrojené.

Hra Elite existuje jak na osmi, tak na šestnácti bitových počítačích ve výborných verzích. Na menších počítačích vás zejména zaujme prostorová simulace boje. Na počítačích s větší pamětí je nejen dokonale propracovaná vektorová trojrozměrná grafika za letu, ale i strategická část – obchodování a výběr dráhy letu. Je to ta správná hra pro ty, kteří mají rádi simulátory a trochu logického uvažování.

L.L.G.

PS: Elite hraji již 26 hodin čistého času a stále jsem jen pouhý Dangerous (nebezpečný). Ještě se musím stát Deadly (smrtící) a až potom budu Elite, ach jo…

Hra je hodnocená na 16-bitové počítače. Na 8-bitové by si klidně zasloužila o deset procent navíc, protože Elite představovala na dobu svého vzniku (1986) opravdu elitu.

Elite, Firebird Software, 1989

Idea - 87%
Grafika - 76%
Hudba - 55%
Atmosféra - 87%

76%

Originální hodnocení v časopise Excalibur.

Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 1 z roku 1991.

Excalibur

Články z herního časopisu Excalibur jsou publikovány s dovolením vydavatele Martina Ludvíka, majitele společnosti © Popular Computer Publishing.

Podobné články

Napsat komentář

Back to top button