SUPER CARS II můžeme zařadit mezi nejnetrpělivěji očekávané hry roku 1991. Protože to bylo programátorům firmy Gremlin jasné, dali si na pokračování „superaut“ záležet. Výsledek? Dvoudisketová chuťovka pro příznivce autíček.
SUPERCARS díl II přináší oproti svému předchůdci řadu změn (i když základ hry zůstává samozřejmé stejný). Povědomá vám bude kvalitní grafika, dravá hudba i televizní zpravodajství (Super Cars II News). Na první pohled ale poznáte, že koncepci menu hra jen kopíruje Lotus Esprit Turbo Chalenge.
Superauta nabízejí tři obtížnosti, v každé celou sadu tratí. Během dohrávaní tratí se dozvíte její jméno, držitele rekordu (jména z Lotusu ETC), počet kol závodu a stručnou charakteristiku tratě. Důležitým vylepšením je možnost hry dvou hráčů. Obrazovka se rozdělí na dvě části a souboj může začít.
Tvůrcům slouží ke cti, že hra zůstává stále stejně svižná, pozoruhodný je výborně vyřešeny zvukový stereo vystup strojů obou hráčů. Poslední novinkou je možnost zapnutí či vypnutí „komunikačních oken“, které zřejmě mají nahradit hovory s obchodníkem z SC 1 (jeho obchod totiž v SC II vypadl). Pokud zvolíte „On“, můžete se občas setkat a porozprávět se zajímavými lidmi. Na chytře zvolených odpovědích pak závisí, zda svoje zlaťáčky rozmnožíte. Avšak pozor! Výsledkem může být zisk, vůbec nic, nebo také citelná ztráta!
Výtvarné pojetí hry bylo zachováno na vysoké úrovni a v některých detailech pak dokonce vylepšeno.
Velké změny zaznamenala konstrukce trati – jsou daleko rafinovanější a zahrnují mnohé nove prvky. Mezi ty patří např. kopce (trať již není plochá, poznají to automobily se slabými motory), rampy, dlouhé tunely, závory, železniční tratě… Ke změnám k lepšímu pak došlo i při animaci aut – v prudké zatáčce se vůz staví na dvě kola a při zdolávání terénních nerovnosti sebou autíčko pěkně háže. Poněkud nepříjemné je zjištění, že oproti prvnímu dílu přibylo vašich soupeřů.
Po jízdě můžete pomocí počítače MF 1000 PC hospodařit s nabytými penězi hmm – tak terminál a žádná pěkná slečinka jako v SC I. Mimo oprav stroje je možné zakoupit doplňky (jako v SC I). Kromě toho si můžete sehnat zbraně, které mají ve hře mnohem větší roli, než jste byli ze „starých“ superaut zvyklí. Místo občas vypálené raketky na bezbranné soupeře se tu setkáváte s nefalšovanou silniční válkou, plnou plamenu a svištících projektilů.
Všichni závodníci mají k dispozici několik typu raket a miny. Aby se však počítačová silnice nezměnila ve vrakoviště zapatlané krví, Gremlin přichází (jak jinak?) s klasickým zázrakem. Zasažený hořící vůz zmizí, aby se po chvíli opět objevil v plné parádě a pokračoval v jízdě – ovšem s patřičně pochroumanými štíty. Málem bych zapomněl, terminál obsahuje také funkci „SALE“ (prodej). Umožňuje vytloukat kapitál z rozdílu cen (každičké obchodnické srdce zaplesá).
SUPERCARS II patří mezihry, které vás pravděpodobně nezklamou. Programátoři Magnetic Fields jsou pracovité včelky, a tak už se jistě brzy sejdeme u recenze druhého dílu supertrháku Lotus Esprit Turbo Challenge, který se vytrvale drží na špicí naši tabulky nejlepších her.
TAD
Super Cars II
Grafika - 86%
Hudba - 85%
Nápad - 80%
Zábava - 95%
87%
Originální hodnocení v časopise Excalibur.
Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 7 z roku 1991.