Do levé ruky si vezměte dýmku, do pravé housle a můžete se směle pustit do vyšetřování.
Počítačová hra či další díl detektivního seriálu? Představte si, že si takhle jednou odpoledne sednete k bedně, dostanete vyšetřovací náladu a oni budou zrovna dávat jeden detektivní pořad za druhým, Kojaka po chvíli vystřídá Colombo a než si stačíte tyto dva případy v hlavě urovnat, objeví se Dempsev s Makepeacovou a tečku za skoro proflákaným odpolednem udělají Bodie a Doyle. A co že má tato televizní mánie společného s The Elk Moon Murder (TEMM)?
Až na drobné detaily, všechno. Stejně jako ve výše zmíněných seriálech se v TEMM ocitnete v detektivním prostředí a máte-li kladný vztah k tomuto žánru, budete se určitě bavit. Monitor se promění v televizní obrazovku, protože tvůrci se drželi hesla bez full motion videa ani ránu a opravdu se jim to zdařilo. Nebýt myši, kterou musíte občas kliknout, splňuje TEMM iluzi televizního pořadu dokonale. Zkrátka skoro vůbec nic neděláte a jenom koukáte na monitor.
Naneštěstí tu je ještě jedna drobnůstka, kterou má TEMM společnou se čtveřicí filmů zmíněných na začátku. Ony čtyři filmy vám vystačí zhruba na čtyři hodiny slušné zábavy, TEMM také.
Je to natolik ohromný nedostatek, že se z TEMM stává prakticky rovnou špatná hra. I když termín špatná hra je v tomto případě mnohem lepší nahradit termínem necelá hra. TEMM je prostě takové dvoucédéčkové demo, které za chvilku dohrajete a už se budete těšit na kompletní, pořádnou a plnohodnotnou verzi. Té se ovšem nedočkáte.
Obětí je Anna Elk Moon, zdejší restaurátorka indiánských hrnců, která má jako na potvoru známé ve vysokých kruzích, které by moc zajímalo, kdo je pachatelem. Vy se ujímáte vyšetřování a na vyřešení celého případu máte pouhých pět dnů. Ale nebojte se. ono vám to bude hravě stačit.
Zpracování. TEMM se dá vesměs rozdělit na tři části. V první vyslechnete všechny osoby spojené s případem, ve druhé určíte, kdo je vrah a necháte na něj vystavit zatykač a ve třetí vraha lapíte. První část se skládá z vyslýchání podezřelých a má skoro konstantní délku hracího času (pár hodin). Závisí to zejména na znalostech angličtiny, protože mnohokrát nebudete vyslýchanému rozumět ani slovo a budete nuceni některé rozhovory přehrát několikrát do kolečka. Něco jako titulky, o tom si můžete nechat nanejvýš zdát.
Druhá část, při které vybíráte vraha je vlastně zkouškou vašich dedukčních schopnosti. Já jsem ji zřejmě neprošel. Správného vraha jsem zatknul až na šestý pokus a to máte jen okolo patnácti podezřelých.
Třetí a nejkratší část je tím nejlepším, co v sobě hra má. Hra dostane v turo chvíli nebývalý spád a končí zajímavým vyvrcholením. Kdyby TEMM byl delší a většinou by se jednalo o tuto třetí část, bylo by to přeci jenom o něčem jiném. Co se rýče zpracování, splňuje TEMM kritéria interaktivního filmu na sto procent. Mezi nesčetnými filmovými šoty párkrát kliknete myší a už jste u konce. Něco podobného tu již bylo mnohokrát a pokaždé byli hráči znechucení triviální obtížností a délkou celé hry.
Poslední slovo. Tak už jste se rozhodli mezi The Elk Moon Murder a odpolednem stráveným u televize?
MAREK RŮŽIČKA
Santa Fe Mysteries: The Elk Moon Murder, Activision, Inc., 1996
Celkové hodnocení - 40%
40%
Originální hodnocení v časopise Excalibur.
Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 57 z roku 1996.