Amiga ReviewČasopisy

AHI Audio System

Možná, že jste v poslední době zaregistrovali na Aminetu nové verze většiny hudebních přehrávačů, které se od svých předchůdců lišili tím, že podporují AHI. Takže pro ty, co neví, co to AHI je (ale i pro ty ostatní, je zde tento článek.

Jak již bylo naznačeno v recenzi na Octamed SoundStudio, AHI je jakýsi CyberGraphX pro zvukové karty, neboli systém ovladačů, který zajistit, že programy, podporující AHI, budou znít na všech kartách (tedy na všech těch, které mají napsaný ovladač). Toto je velký skok dopředu, neboť dříve jste si sice mohli koupit zvukovou kartu, ale vzhledem k tomu, že ji podporoval pouze software speciálně pro ni napsaný, neměla velké využití: Vznik AHI tedy může vést k několika věcem: zvýšenému odbytu zvukových karet a tím k poklesu jejich cen a tím k zvýšenému odbytu a tím… (však to znáte).

Recenze byla publikována v počítačovém magazínu Amiga Review 24 (leden 1996), takže je třeba brát tento text v kontextu doby, kdy byl napsán.

Jak to vypadá

Prakticky nijak (zatím). AHI nainstalujete (jedná se o překopírování AHI.device do Devs: a ovladačů pro váš zvukový výstup tamtéž) a pak už se o nic nemusíte starat. U AHI zatím není žádný preferenční program, ve kterém byste měli možnost nastavit si zvukový mód apod., veškeré nastavení probíhá u každého programu podporujícího AHI zvlášť. To se samozřejmě v budoucnu změní, musíte si uvědomit že AHI je teprve na samém začátku. Ted ale trochu technických dat: AHI podporuje mixování 8 a 16 bitových samplů, maximálně 128 stereo stop, což je, myslím, dostačující. Mixování může probíhat pouze v CPU, za pomocí tabulek (což mixování urychlí), popřípadě je možno využít DSP, které se na některých kartách nachází a odlehčit tak procesoru. AHI se samozřejmě nestará jen o zvukový výstup ale jde i o ovladače zvukového vstupu. To sice v současnosti moc nevyužijete, ale do budoucna je to jistě potěšitelné. A co je ještě důležité, AHI hraje opravdu dobře.

AHI Audio System AHI, Amiga OS 3.9

Na čem to hraje

V současné době existují ovladače pro tyto zvukové karty:

  • PAULA – jedná se o interní zvukové obvody vaši Amigy. Podporováno je 8 bitové mixování, 14 bitové a 14 bitové s kalibrací. Maximální mixovací frekvence samozřejmě závisí na použitém screen módu. Existují dvě verze tohoto ovladače: jedna podporuje jako samplovací zařízení klasický 8 bit sampler na paralelním portu, druhá má podporu Aury jako zvukového vstupu (ovladač pro Auru jako zvukový výstup zatím neexistuje).
  • FILESAVE – všechna zvuková data jsou ukládána do samplu a to bud IFF-8SVX (8 bit) a nebo IFF-AIFF, IFF-AIFC (16 bit). Vzhledem k tomu, že při ukládání na disk nemusí být skladba mixována v reálném čase, můžete používat větší mixovací frekvence i na pomalých počítačích (bude ale potřebovat VELKÝ harddisk, minuta 16 bitového stereo samplu na 44,1 kHz zabírá 10 MB).
  • WAVETOOLS, TOCCATA ovladače pro příslušné zvukové karty.
  • DELPHINA – ovladač pro novou zvukovou kartu DELPHINA DSP. Jedná se o Zorro II zvukovou kartu, bohužel ale bez vlastní paměti. Pro míchání je využíván DSP procesor na kartě, čímž se značně ulehčuje CPU.
  • PRELUDE – ovladač pro připravovanou zvukovou kartu PRELUDE. Jde opět o kartu do Zorro II slotů.
AHI Audio System AHI, Amiga OS 3.9

Dále jsou plánovány ovladače pro HYPERSOUND 32, PLASMA 32 a SOUNDSTAGE.

HYPERSOUND 32 je plně duplexová karta (můžete zároveň samplovat a přehrávat) osazená na desce 2 MB paměti (jedná se o standardní SIMM moduly a nic vám nebrání v její rozšíření). Výhodou této paměti je, že nemusí sloužit pouze pro zvukovou kartu, ale můžete ji používat i jako Amigovou paměť. Karta nemá žádný DSP procesor, je obsazena pouze starou známou 68020 na 16 MHz.

PLASMA 32 je zvuková karta od stejného výrobce, o které bohužel není zatím nic známo.

SOUNDSTAGE je připravovaná karta s DSP procesorem.

Pokud jste si tedy mysleli, že ovladače pro zvukové karty jsou na Amize zbytečné, doufám, že Vás tento seznam přesvědčil o opaku. A to jsem se v něm ještě nezmínil o MELODY MPEG (podporuje ji nový OctaMED SoundStudio V 1.02) a Picasso IV, což je sice grafická karta, ale obsahuje možnost rozšíření o zvukový modul. Jinou věcí ale je dostupnost zvukových karet u nás, neboť kromě TOCCATY a AURY jsem žádnou jinou v nabídce českých prodejců neviděl.

Software

O podporovaném hardware jsem se již zmínil, nyní přichází na řadu neméně důležitá věc, a tou je software. Mělo by se jednat o kompletní seznam programů podporujících AHI, alespoň těch, které ho podporovaly v polovině prosince. Jejich počet by v době vyjití tohoto článku měl být vyšší, nebol AHI za to stojí. Snad ve všech zmiňovaných programech se můžete dočíst, že podpora AHI je zatím pouze experimentální, nebo beta, což je dáno tím, že AHI není zase tak staré. Dobré je, že AHI začínají podporovat nejenom hudební programy, ale i například hry a užitkové programy (zvyšuje to jejich využitelnost).

Do článku byly doplněny ilustrační obrázky z Amiga OS 3.9, který běží na Apollo Vampire.
AHI Audio System AHI, Amiga OS 3.9
  1. podpůrné programy
    ScanAudioModes – jedná se o shellový příkaz, který projde databázi všech audio módů a informace o nich zobrazí na standardní výstup. Jde o podobné informace, které se zobrazují v okně preferenčního programu ScreenMode (zde jde samozřejmě ale o informace o zvuku a ne o obrazu).
  2.  přehrávače
    ProTracker.Datatype – pomocí tohoto datatype můžete (konečně) poslouchat hudební moduly i pomocí programu Multiview, nebo jemu podobných. Nejedná se ale o zcela korektně napsaný software, takže pozor na něj!
    Accessible Player – neboli APlayer má v readme zmiňovanou podporou AHI. Bohužel se mi ji nepodařilo zprovoznit.
    HippoPlayer – V preferencích můžete nastavit, jestli typy modulů, podporované přes PS3M, budou hrány pomocí AHI. Dále můžete zvolit zvukový mód, ten se ukládá v preferencích HippoPlayeru, není tedy nutnost volit ho pokaždé znovu.
    DeliTracker – Existuje i přehrávač pro DeliTracker, všechny moduly hrající přes noteplayer (většina až na pár výjimek, které mají vlastní rutinu) budou přesměrovány na AHI. Tento noteplayer má prý problémy s DELPHINOU, což by mělo být vyřešeno v DeliTrackeru III.
    Play16 – oblíbený přehrávač samplů všech možných formátů už také podporuje AHI. Bud můžete zvukový mód specifikovat na příkazové řádce, nebo se Vám po načtení samplu objeví requester s dostupnými zvukovými módy.
  3. ostatní
    HardDiskRecording a MUIHardDiskRecording – dva samplovací programy pod AHI, dovolující samplování přímo na harddisk. Oba se liší pouze v designu GUI, jinak, kromě samplování, nic jiného nezvládají (ale kolik znáte programů, které samplují na harddisk? Málo).
    SoundFX – V tomto geniálním programu na práci se samply je také podpora AHI, bohužel zatím jen v experimentálním stádiu, což znamená, že se SoundFX při pokusu hrát přes AHI zhroutí. Škoda.
    ShapeShifter 3.6 – Populární emulátor Macintoshe dnes už podporuje nejenom různé grafické karty, ale díky AHI také různé zvukové karty.
    AmiPhone – jedná se o program pro stále populárnější telefonování po internetu.
    City Builder – tato připravovaná hra ve stylu Oil Imperium má mít podporu CyberGraphX a AHI, což znamená, že půjde spustit snad na jakékoliv konfiguraci.
    Almagica – hra ve stylu Warcraftu má také podporu AHI i CyberGraphX, doufám, že se tohoto trendu chytí většina výrobců her.
    Ještě se musím zmínit o NewTrackeru, což je asi dva roky starý klon ProTrackeru. Do tohoto programu byla „vhackována“ podpora AHI, ale to není ta pravá cesta.
  4. plánovaná podpora
    Přidat podporu AHI do svých programů plánují výrobci GMPlay (velmi dobrý program na přehrávání GM skladeb přímo na Amize bez externích kláves) a DigiBoosteru (jde o osmikanálový tracker, který toho ale bohužel moc neumí). U těchto výrobců je to jisté, ostatní se určitě přidají, neboť podpora AHI začíná být pomalu stejně důležitá, jako podpora CyberGraphX.

A co hodnocení?

To dnes vynecháme, protože zatím neni co hodnotit. Počkejme na další verse, které přinesou uživatelský interface a (snad) i spoustu dalších věcí a do hodnocení se pusťme teprve potom.

Boleslav Březovský

Amiga Review

Články z časopisu Amiga Review jsou publikovány s dovolením vydavatele Michala Suka, majitele společnosti © Atlantida Publishing, s.r.o.

Podobné články

Napsat komentář

Tip na další článek
Close
Back to top button