AmigaNovinky

SonosController: Ovládání chytrých reproduktorů z Amigy.

V nedávné době byla aktualizována aplikace pro počítače Amiga, která umožňuje majitelům Sonos reproduktorů ovládat svá zařízení přímo z jejich retro počítačů.

Aplikace nabízí poměrně širokou škálu funkcí, které z ní činí jedinečný nástroj pro všechny fanoušky Amigy a Sonos reproduktorů.

Sonos? Co to je?

Sonos
Aplikace Sonos na iOS.

Americká společnost Sonos, Inc., je známá díky svým inteligentním reproduktorům a domácím zvukovým systémům. Tyto produkty umožňují uživatelům streamovat hudbu z široké škály online služeb, jako je Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer a mnoho dalších (třeba můj oblíbený Bandcamp), přímo ze svých mobilních zařízení v domácnosti prostřednictvím bezdrátové sítě.

Kromě toho systémy Sonos podporují integraci s hlasovými asistenty (Amazon Alexa a Google Assistant), což uživatelům umožňuje snadno ovládat přehrávání hudby pouze hlasovými příkazy.

Instalace a požadavky

Nebudeme brát do ruky mobil, ani ječet anglicky na hlasového asistenta. Hezky se posadíme ke své Amize, která má možnost se připojit k internetové síťi a stáhneme si archiv z Aminetu.

Po rozbalení budeme hledat instalační skript marně. Opravdu jen stačí program nakopírovat do adresáře, dle svého výběru a aplikaci spustit.

SonosController
SonosController

Nároky na hardware jsou poměrně kruté, takže v těchto místech odpadne většina uživatelů, kteří mají nejrozšířenější turbokarty s procesorem 68030. Doporučuji zásadní upgrade, protože ovládat moderní domácnost ze starého počítače je opravdu kulervoucí uživatelský zážitek.

Systémové požadavky:

 • MUI 3.8: Aplikace vypadá lépe s MUI 3.9 a nejlépe s MUI 5.0.
 • AmiSSL 5.x
 • CPU: SonosController běží dobře na procesorech 68060, velmi dobře na 68080 (Apollo Vampire – doporučuje se použít standardní verzi aplikace místo verze s FPU) a PPC.
 • RAM: Pro spuštění aplikace by mělo být volných přibližně 12 MB RAM.
 • TCP/IP stack: Pro OS 3.x se doporučuje použít Roadshow, který umožňí aplikaci automaticky vyhledávat Sonos zařízení v síti. S Genesis může být potřeba zařízení přidat ručně.
 • Manuální přidání IP adres: Vyžaduje knihovnu reqtools.library verze 39 nebo vyšší.
 • Podpora pro ne-RTG obrazovky: Vyžaduje guigfx.library verze 20 nebo vyšší a render.library verze 32 nebo vyšší.
 • Notifikace pro OS 3.x: Vyžaduje nainstalovaný a spuštěný Ranchero.

Jeden počítač vládne všem?

Určitě dokáže ovládnout všechny reproduktory Sonos v domácnosti. Požadavky na hardware a software jsme si přečetli. Ten kdo neomdlel a splňuje všechny náležitosti pro spuštění aplikace se může těšit na výpis funkcí, které SonosController nabízí.

SonosController
SonosController

Hlavní funkce aplikace:

 • Automatické vyhledávání Sonos zařízení v síti: Aplikace automaticky prohledá síť a najde všechna Sonos zařízení (pokud se zařízení nepodaří najít automaticky, je možné je přidat i ručně).
 • Ukládání výsledků skenování: Informace o nalezených zařízeních se ukládají do konfiguračního souboru (.config), což eliminuje potřebu opakovaného vyhledávání.
 • Zobrazení informací o skupinách a právě přehrávané skladbě: Uživatelé mohou vidět, které zařízení jsou seskupené, včetně informací o právě přehrávané skladbě a grafice alba.
 • Seskupování a rozdělování zařízení: Možnost seskupovat zařízení a nastavovat hlasitost pro celou skupinu nebo pro každé zařízení zvlášť.
 • Odebírání UPnP událostí: Aplikace obdrží notifikaci, pokud Sonos systém obdrží příkaz z jiného ovladače nebo přímo z tlačítek na zařízení.
 • Odesílání ovládacích příkazů: Uživatelé mohou posílat příkazy pro přehrávání, pauzu, přeskočení skladby, úpravu hlasitosti, a mnoho dalších.
 • Stahování a zobrazení obalů alb: Pokud je to možné, aplikace stáhne a zobrazí obal alba.
SonosController
SonosController vám zobrazí informace o vašem systému Sonos.

Speciální funkce:

 • Export seznamů skladeb ve formátu M3U: Umožňuje zálohování a obnovu seznamů skladeb.
 • ARexx port: Automatizace a rozšíření funkcí.
 • Notifikace o nové skladbě: Volitelně pro všechna zařízení nebo pouze pro aktuálně vybranou skupinu.

Máte doma Amigu a Sonos reproduktory? Jestli ano, odkaz ke stažení najdete o něco níže. U této aplikace je vidět, jak technologie z různých ér mohou spolu koexistovat a poskytovat uživatelům nový zažitek. Pokud jste v této novince cítili v některých chvílích nádech sarkasmu, vaše intuice byla správná.

No nic, už musím končit, jdu si nastavit jiný playlist. Tento je už dost ohraný.

Další
aminet.net

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Podobné články

Napsat komentář

Tip na další článek
Close
Back to top button