Amiga ReviewČasopisy

Uvedení na trh Amiga CD32 Game Machine

V srpnu loňského roku představila firma Commodore dlouho očekávanou novinku. Jedná se o herní konzoli AMIGA CD32, do které firma vkládá velké naděje a předpokládá stejný úspěch jako s Commodore 64. V případě zakoupení získáte v perfektně balené krabici vlastní CD32, joypad, zdroj napětí, anténní kabel, audio kabel, jeden nebo dva CD disky a dva tenké manuály, které stačí pouze pro vlastní zapojení CD32. Jestliže pátráte po dalších informacích, hledáte marně.

Uvedení na trh Amiga CD32 Game MachineKam zařadit CD32?
Většina lidí si možná klade shora uvedenou otázku. Odpověď na ní není ovšem tak jednoduchá. Na první pohled se může zdát, že se jedná o klasickou herní konsoli, která stojí v jedné řadě s konsolemi SEGA nebo NINTENDO. Důvodů k tomuto tvrzení je několik – vlastní CD32 nemá žádný port pro připojení externí disketové jednotky ani disketovou jednotku neobsahuje, připojit tiskárnu nebo jakékoliv sériové zařízení je nemožné, protože zde chybí sériový a paralelní port a vše podporuje nabídka software, který je zatím pouze z oblasti her. Tak proč si myslet něco jiného? První rozpaky nastanou, když zjistíte, že na CD32 můžete přehrávat klasické AUDIO CD disky a v případě dokoupení tzv. MPEG – FMV modulu si můžete dokonce promítnout na vaší televizi (případně monitoru VC 10845) klasický film. Najednou místo hrací konsole máte před sebou kvalitní CD, nebo VIDEO CD přehrávač. Ti z vás, kteří si dokoupí tzv. Rap Box 32 si již s definicí CD32 nebudou vědět rady, protože získají plnohodnotnou Amigu 1200 s CD ROM. Odpověď na otázku z nadpisu si proto musíte najít v následujících řádcích tohoto článku sami v závislosti na vaší konfiguraci tohoto multimediálního systému.

Uvedení na trh Amiga CD32 Game Machine
© zgodzinski

Hardware CD32
V přístroji, který je tmavě šedé až černé barvy se nachází částečně upravená deska z počítače Amiga 1200, která obsahuje procesor MOTOROLA 68EC020 a pracuje s taktem cca 14 MHz. CD32 je standardně dodáván s pamětí CHIP RAM 2 MB, FAST RAM ovšem hledáme marně. Z toho vyplývá, že další rozšíření paměti a tím i zvětšení výkonu je nemožné. Z grafických módů, které nabízí AA CHIP SET lze využít pouze základní módy PAL a NTSC, protože pro grafický výstup se používají TV modulátor, Composite video a SVideo výstup, které jiné grafické módy nezobrazují. CD32 pro reprodukci zvuku stále ještě využívá služeb sice osvědčeného, ale již mírně zastaralého zákaznického chipu PAULA, který produkuje 8 bitový digitální stereo zvuk ve čtyřech kanálech. Toto se jeví jako částečná slabina, kterou však CD32 umně zakrývá mícháním audio tracků z CD disku s Amiga hudbou se šestnáctibitovým zvukem. Audio signály z PAULY jsou totiž míchány s audio CD pomocí digitálně analogického převodníku (DAC) před vysláním na levý a pravý audio výstup CD32.

Uvedení na trh Amiga CD32 Game Machine
Evan-Amos, Public domain, via Wikimedia Commons

Na základní desce CD32 byly také integrovány dvě nejcitlivější stavební součásti z Amigy 1200. Jedná se o vstupně výstupní I/O 8520 a ASIC (APPLICATION SPECIFIC INTEGRATED CIRCUIT). Všechny funkce původních součástek zůstaly zachovány až na spoje k sériovému a paralelnímu portu, které byly u CD32 vynechány. Novým prvek u CD32 je paměť EPROM, která je určena pro ukládání více rozehraných partií her. Příslušnou herní partii lze vybrat pomocí žlutého tlačítka na ovladači. Na CD32 můžete dále objevit dva joystickové porty (joystick/myš), PS/2 port pro připojení klávesnice, TV modulátor, Video, S-Video port, výstup pro sluchátka, levý a pravý kanál pro zvuk a nakonec 182 pinový konektor, který se nachází na pravé zadní straně pod snímatelným krytem. Na tento 182 pinový port je vyvedena celá sběrnice CD32 a představuje prakticky jedinou možnost rozšíření konfigurace CD32. Na tento port se připojuje již zmíněný FMV modul a Rap Box 32.

Uvedení na trh Amiga CD32 Game Machine
Evan-Amos, Public domain, via Wikimedia Commons

Mechanika CD disku je umístěná v levé části přístroje a nabízí vše, čeho je dnešní technika schopná. Tato mechanika dovoluje dvojnásobnou rychlost přenosu dat z CD drivu do počítače. To znamená, že v jedné sekundě počítač nahraje z CD drive 300 kB dat. Dále jsou podporovány tzv. Multi Session kresby, čehož se využívá například pro foto CD disky, na kterých zaznamenáváme obrázky v různých způsobech zápisu. Při každém záznamu na CD disk se zakládá nová „Session“, což zatím klasické CD přehrávače nedovolují. S cílem snížit náklady a tím i cenu, není použit tzv. „CADDY“ systém, který jinak zajišťuje elektronicky řízené vysouvání a zasouvání CD disku a jeho přesné nastavení. Toto řešení má ovšem své nevýhody. Oproti standardním CD přehrávači, však CD ROM nemá žádné mechanizmy na kontrolu chyb. To má za následek, že i malý škrábanec nebo mastná skvrna vede často ke čtecí chybě.

Změna nastala i v operačním systému, který povýšil na versi 3.1, která se od Kickstartu 3.0 liší především doplněním rutin pro spolupráci s CD ROM drive a byly zde též odstraněny další nepatrné chyby. Ovládání CD32 uživatelům nenabízí žádný LCD display, pomocí kterého by se systém ovládal. Nenajdete zde ani klasické ovládací prvky na které jste zvyklý z CD přehrávače. Jediné co CD 32 nabízí je ovladač hlasitosti zvuku na výstupu pro sluchátka, tlačítko RESET, síťový vypínač a tlačítka joypadu. Veškeré ovládání je svěřeno již shora uvedenému joypadu, který obsahuje vše potřebné pro ovládání her a CD přehrávače. Joypad má na levé straně kruhové pole, které je rozděleno pomocí kříže do čtyř kvadrantů. Tento ovládací prvek je určen pro váš prst a má na svědomí ovládání pohybu vašeho hrdiny či let letadla. Na pravé straně joypadu jsou čtyři různobarevné kruhové tlačítka. Červené a modré odpovídají levému a pravému tlačítku myši, nebo tlačítkům „A“ a „B“ na dálkovém ovladači CDTV. Dále je zde umístěno zelené a žluté tlačítko, které je využito pro další řídící funkce u her. Ve středu umístila firma Commodore startovací a „pauzovací“ tlačítko. Ovladače pro rychlé převíjení vpřed a vzad jsou umístěna na čelní straně odvrácené od hráče. Posledně jmenované ovladače slouží pro řízení CD přehrávače. Vzhledem k tomu, že nikdo není dokonalý, tak i firma Commodore udělala při konstrukci joypadu malou, ale poměrně důležitou chybu, která se projeví při používání CD disků určených pro CDTV. Jedná se o malé, ale rozhodující tlačítko, které však na ovladači CDTV slouží k přepnutí režimu JOY/MOUSE. Toto tlačítko u CDTV sloužilo k emulaci funkce myši skrze směrová tlačítka. Tento ovládací prvek na joypadu CD32 ovšem chybí, což prakticky znemožňuje používání CDTV titulů. Proto, jestliže tyto tituly chcete používat, musíte si k CD32 ještě dokoupit myš, která funkci tohoto tlačítka nahradí.

Formáty CD32

CD32 Jedná se o „herní“ formát, který byl vytvořen čistě pro CD32 a využívá všech možností AA čipů a procesoru MOTOROLA 680EC20. Jakmile vložíte CD disk, který obsahuje hru, začne CD32 okamžitě bootovat v módu AA CHIP a v tomto módu také hru spustí.
CDTV Tento formát byl původně určen pro CDTV, jenž pracuje na bázi 16bitového procesoru MOTOROLA 68000 a starých grafických čipů. Z toho plynuly i problémy s vlastním formátem, které vedly k vyvinutí dvou programových emulátorů, které obstarávají další grafické módy. Tyto emulátory umožňují reprodukci animačních sekvencí z CDTV známých pod formátem CD-XL, který díky omezeným možnostem CDTV dovoloval zobrazit pouze 160×100 bodů v HAM módu se sekvencí 13 obrázků za sekundu. Díky AA čipům zobrazuje CD32 tento formát na celé ploše obrazovky, přičemž vzniká trochu hrubší obraz, který ale nabízí dostatečnou kvalitu pro mnohá animační využití. Proto, abyste mohli používat přibližně 100 titulů, které byly na CDTV vytvořeny, musela být provedena ještě jedna zásadní změna v rutině, která obsluhuje CD ROM. Do této rutiny byl mimo formátu CD32 ještě přidán formát CDTV, který se okamžitě aktivuje po vložení CDTV titulu a následném bootování. Tato rutina způsobí, že se CD32 přepne do ESC MODU.
CD+G Tento formát umožňuje během hudby zobrazit i grafická data v rozlišení 288×192 v 16 barvách, z celkové palety 4.096 barev. CD+G využívá kapacitu, která je u audio CD disků nevyužita k zobrazení obrazu pomocí kódovací stopy, kterou běžní uživatelé CD přehrávače neocení. Spectrum výkonu CD+G je v základním provedení CD32 velice omezené díky nízké možnosti přenosu dat, která činí asi 5 KB za sekundu pro obrazová data. To vystačí pouze pro zobrazení statických obrazů.
CD + MIDI Jedná se o zvukové CD, které během přehrávání hudby vysílá MIDI kódy.

VIDEO CD

K provozování tohoto formátu je zapotřebí FMV (Full Motion Video) modul, který umožňuje přehrávat digitálně kódované obrazové data synchronně se stereo zvukem. Toto je možné díky speciálnímu čipu, který umožňuje zobrazit až 25 okének filmu za sekundu v rozlišení 352×288 bodů v normě PAL a 352×240 bodů v normě NTSC. FMV používá 24 bitovou paletu barev, což obnáší přibližně 16,8 milionu různých barevných odstínů. U filmů, které jsem měl možnost zhlédnout (Top Gun) se vůbec na kvalitě obrazu a zvuku neprojevilo nedosažení zobrazení normy S-VHS (400 řádků). Celková reprodukční doba dosahuje pro video a audio data ve spolupráci s MPEG modulem 74 minut. Vzhledem k tomu, že tato doba nestačí na promítání jednoho filmu, je tento problém vyřešen prodejem dvojalba, kde film je rozdělen na dvě CD disky. Tento systém dovoluje přepínat mezi dvěma zvukovýma kanály, resp. vybrat si z dvou doprovodných jazyků. Podmínkou samozřejmě ovšem je dvojjazyčně nahraný film. Tento formát MPEG ustanovily společnosti Sony, Philips, JVC, Matsushita a Paramount Home Video a stal se standardem a mimo CD32 ho používá i platforma PC, Macintosh a další.

 AUDIO CD

Jedná se o klasický zvukový CD disk, který je určen pro běžné přehrávače.

Kodak Photo CD

Díky firmě Kodak, která poskytla Commodore licence na její nový formát Kodak Photo CD, otevřela se CD32 i další perspektiva, kterou jistě uvítá každá rodina, novináři a dokumentaristé. Jedná se o jedinečnou příležitost a revoluční krok v oblasti zpracování fotografie vůbec. Pomocí tohoto formátu můžete proměnit svůj CD disk v rodinné album a na televizi, či monitoru si můžete prohlížet fotografie vašeho rodinného archivu. Praktické výhody tohoto systému není potřeba vyjmenovávat, ale přesto si uvedeme ty nejzákladnější. Vaše fotografie nikdy nevyblednou, nezmačkají se, či jinak nepoškodí a vaše alba nebudou zabírat místo ve vaši knihovně. Jestliže si přejete připomenout minulost, stačí do CD32 vložit CD disk se software, které připraví vaše CD32 na práci s Kodak Photo CD formátem a následně vložit váš Photo CD disk. Potom si již prohlížíte vaše fotografie, které jsou zobrazeny v dokonalé kvalitě. Vaše fotografie jsou zaznamenávány v takovém grafickém rozlišení, kterého v současné době nedokáže využít ani norma PAL. To znamená, že čím dokonalejší bude televizní norma, tím dokonalejší bude zobrazení vašeho Photo CD disku. Nejspíš bude ještě několik let trvat, než se zobrazení televize přiblíží grafickému formátu 35 mm filmu. A právě v tomto formátu jsou vaše fotografie přenášeny na CD disk. Jestliže si budete přát vaše fotografie uschovat na CD disk, nemusíte se obávat žádné změny při technice fotografování nebo mít obavy z nutnosti použití speciálních fotoaparátů. Nic takového není zapotřebí. Jediná změna nastane v okamžiku když ukončíte svoji práci s libovolným fotoaparátem formátu 35 mm. Právě teď nastávají změny oproti klasickému postupu. Vyjměte film a nechte ho vyvolat v provozovně, která je označena značkou Kodak Photo CD Transfer Service (v našem případě se jedná o prodejnu firmy Kodak v Celetné ulici 3, v blízkostí Staroměstského náměstí). Zde vám film vyvolají do podoby negativu či diapozitivu a vaše fotografie převedou do digitální podoby, která je následně přenesena na CD disk.Tím je celý proces ukončen. Po dokončení práce stačí jednoduše do příslušné provozovny odevzdat další film k vyvolání a pozor, nezapomeňte si sebou vzít svůj Photo CD disk, na který budou vaše obrázky přihrány. Celkem může Photo CD disk pojmout asi 100 fotografií a diapozitivů. Z Photo CD disku můžete fotografie kopírovat z jednoho disku na druhý, či vytvářet barevné kopie. Photo CD disk obdržíte v krásném pouzdře opatřeném číselným indexem vašich snímků, které obsahuje. Tento index vám umožní pozdější práci s vaším diskem při projekci fotografií. Tyto fotografie si můžete prohlížet manuálně nebo můžete nastavit automatickou rychlost prohlížení. Další operace záleží na programovém vybavení vašeho CD32. Vzhledem k tomu, že Amiga je známá svými grafickými programy a možnostmi, necháme se překvapit dalšími funkcemi. Dalším vývojem tohoto software se zabývá holandská firma EUREKA.

Vlastní činnost CD32

Uvedení na trh Amiga CD32 Game MachinePo zapnutí CD32 se na televizní obrazovce nebo monitoru zobrazí logo CD32 na němž se roztočí CD disk a zazní úvodní znělka. Toto je okamžik, kdy odklopíte kryt CD mechaniky a disk položíte na hřídelku a následně kryt zavřete. Dále se o nic nestaráte. Jestliže jste otevřeli kryt v okamžiku, kdy vložený CD disk rotuje, pak je zabržděn a může být pohodlně vyndán bez obavy, že disk nebo mechaniku poškodíte. Jestliže CD disk obsahuje formát CD32, začne CD32 nahrávat hru a následně ji spustí. Při vložení CD disku s formátem CD + G se objeví úvodní obrázek a začne hrát hudba. V případě, že jste vložili klasický CD disk, CD32 se přepne do ovládacího panelu CD přehrávače.

Amiga CD32 boot screenNa obrazovce se objeví animace CD disku, který vjíždí do CD mechaniky. Po té se nastaví hlava a vy máte možnost pomocí joypadu a řídících prvků, které jsou graficky ztvárněny na obrazovce vybrat si vámi žádanou skladbu. Dále můžete určit v jakém pořadí mají skladby hrát a spoustu dalších funkcí. Tento ovládací panel je převzat z CDTV. Největší problém nastane, jestliže k CD32 nemáte připojenu televizi nebo monitor. V tom případě vám nezbývá nic . jiného než požadovanou skladbu najít po paměti. Jestliže máte připojen FMV modul a vložil jste VIDEO CD disk, zobrazí CD32 obsah tohoto VIDEO CD disku v přehledné tabulce, kde je vedle jména titulu uveden i čas, který film na CD disku zabírá.

FMV

FMV modul je vlastně karta, kterou připevníte do 182 pinového konektoru, který je umístěn na pravé zadní straně vašeho CD32. Vlastní instalace je velice jednoduchá a je dílem okamžiku. K zasunutí FMV modulu musíte odšroubovat ochranný kryt a následně modul do patřičného konektoru zasunout. Tím je vše hotovo. S pomocí FMV modulu se vaše CD32 stává zároveň i VIDEO CD přehrávačem s vysokou kvalitou obrazu a zvuku. Vše má na svědomí čip MPEG jehož vývoji vévodí firma C-CUBE. V tomto čipu jsou obsaženy diverzní „rozbalovací“ algoritmy, které dekompresují digitální kódované obrazové data společně se stereo zvukem v Dolby kvalitě. FMV modul mimo projekce filmu, dále nabízí čistou pauzu, kdy se obraz zastaví a jeho kvalita přitom zůstává stejná (což se nedá říct o běžných videorekordérech), dále můžete posouvat obraz dopředu či dozadu po 30 sekundách, či 15 minutách nebo film pomalu převíjet směrem dopředu. Jestli chcete, můžete si v dolní části obrazovky nechat zobrazit stavovou řádku, kde se objeví čas, který uplynul od začátku filmu a čas, který zbývá do konce filmu. V případě prezentace může být zapojeno nekonečné přehrávání, či vypnut zvuk. Na této technice je zajímaví malý formát, vyšší životnost, podstatně nižší náklady a kratší čas při lisování CD oproti rozmnožování videokazet. To jestli se VIDEO CD systém prosadí a jaký bude jeho význam na trhu, samozřejmě zatím nelze předpovídat. V případě, že máte FMV modul zasunut, nemůžete již použít tzv. Rap Box 32.

Communicator

Communicator je další rozšiřující karta určená pro CD32, která vznikla u holandské firmy EUREKA. Její vlastnosti využijí majitelé CD32, kteří zároveň vlastní A1200. Pomocí karty Communikator můžete CD32 pro A1200 využít jako CD ROM. Tato karta se k CD32 připojuje speciálním konektorem PS/2 k portu pro klávesnici a u Amigy 1200 je připojena na sériový port. Jestliže Vás něco vede k používání klávesnice CD32 nemusíte být zklamáni, karta Communikators je tímto portem opatřena. Ke kartě je také dodáván jeden CD disk, který obsahuje mnoho užitečných ovladačů, včetně MPEG a audio ovladačů pro profesionální program SCALA. Připojením CD32 k A1200 získáte silný nástroj, který umožňuje číst CD-ROM pro Amigu i PC, zobrazovat obrázky, animaci, poslouchat hudbu nebo využívat Midi a v případě použití FMV modulu i sledovat filmy.

Rap Box 32

Od počátku března tohoto roku byla na německý trh uvedena dlouho očekávaná novinka Rap Box 32, kterou jistě přivítají všichni majitelé herní konzole CD32. Pomocí Rap Box 32 se s CD32 stane plnohodnotná Amiga 1200 rozšířená o CD ROM jednotku. Rap Box 32 obsahuje 3.5″ DD disketovou jednotku, kterou v případě nutnosti můžete zaměnit za mechaniku formátu HD. Dále je zde přítomný AT BUS kontroler, který slouží pro připojení interního hard disku 2.5″, ale s naprostou samozřejmostí můžete připojit i HD 3.5″, pro který je zde dost místa. Mimo portů, které obsahuje CD32 přibývá i sériový RS232, paralelní port CENTRONICS, VIDEO RGB port. Samozřejmostí je i CPU expansion port, pro připojení RAM a TURBO karet. Rap Box 32 má ovšem dvě slabé místa. První nedostatek je nepřítomnost i hodin reálného času, který lze ovšem napravit připojením i patřičné karty. Druhý problém je ovšem trochu složitější. Vzhledem k tomu, že Rap Box 32 je k CD32 připojen pomocí 182 pinového rozšiřovacího portu, na který se jednoduše nasune, nezbývá při této konfiguraci místo na FMV modulu a tím i možnost promítání videofilmů.

Závěrem

Firma Commodore cíleně staví CD32 proti zavedené konkurenci jako SEGA Megadrive a Nintendo Super NES. Aby byl ovšem konkurenceschopný musí přinést na trh množství her a vytvořit atraktivní cenu. Zde je nutné podotknout, že 80% výrobní ceny CD32 odchází japonským dodavatelům CD mechaniky, stavebních částí pro řízení CD a audio digitálního převodníku. Další úspory bylo možno provést výhradně v součástkách firmy Commodore. Všechny důležité součástky z Amigy 1200 byly zachovány, všechny nepotřebné pro hraní byly vynechány. Velice důležitá je i otázka pirátských kopií, kterou by měla CD32 vyřešit alespoň do té doby, než budou na trh uvedeny CD rekordéry v dostupných cenových relacích. Všímavý jedinec si možná všimne, že mezi CD software chybí německý výrobci. To je způsobené přísnou politikou firmy Commodore, která do vývoje tohoto výrobku zasvětila jen omezený okruh softwarových a hardwarových firem. Z technologického hlediska přináší CD32 mnoho novinek, na které si netroufl pomyslet ani vedoucí obchodního sektoru od SEGA Amerika, který v letech 1993 až 1994 nepřipouští možnost uvedení podobného přístroje na trh za přijatelnou cenu. Commodore zatím dokazuje pravý opak.

Porovnání

AMIGA CD32 SEGA CD Panasonic 3DO
CPU MC68EC020 2xMC68000 ARM60 RISC
14 MHz/32 Bit 12 MHz/16 Bit 12 MHz/32 Bit
3,5 mips 0.3 mips 6 mips
Paměť 2 MB CHIP RAM 64 KB CHIP 1 MB CHIP
64 KB FAST 1 MB FAST
Grafika 800×600 320×200 640×400
15 kHz 15 kHz 15 kHz
Barvy 256.000 z 64 z 256 z
16.8 mil 256 32.768
Zvuk Stereo 8 bit Mono 8 bit Stereo 16 bit
Stereo CD-DA Stereo CD-DA Stereo CD-DA
DSP

-van-

Amiga Review

Články z časopisu Amiga Review jsou publikovány s dovolením vydavatele Michala Suka, majitele společnosti © Atlantida Publishing, s.r.o.

Podobné články

Napsat komentář

Tip na další článek
Close
Back to top button