AmigaNovinky

AmiKit XE bude vydán koncem března pro RPi 4

Známý emulační balík počítačů Amiga bude koncem března nově dostupný pro Raspberry Pi 4. Ale není to tak jednoduché, jak to vypadá. 

AmiKit je kompilace 420 nainstalovaných a předkonfigurovaných programů, díky tomuto programu máte vše jak na dlani. Stačí při instalaci vložit diskety s operačním systémem Workbench (reálné diskety opravdu ne, ale jejich ADF obrazy), přihodit kickstart z reálné Amigy a odklikat několik hlášek. Za pár okamžiků máte před sebou operační systém v moderním hávu. Na první pohled je jednoduché si ho splést s nějakou distribucí Linuxu. Balík AmiKit je dostupný pro systémy Windows, MacOS a Linux

Geoblokace na tyto dva státy svědčí o určité psychické nevyspělosti autora. Ať mu kdokoliv a cokoliv v těchto končinách udělal.

Chtěl jsem se o balíku více rozepsat, ale zjistil jsem, že z České a Slovenské republiky není stránka AmiKitu záměrně dostupná, a to ani na Facebooku. Takže obrázky AmiKitu v tomto článku nenajdete a o dalších novinkách týkajících se tohoto produktu (slovenského autora, jen tak mimochodem) se na stránkách také nedočtete.

Jestli se chcete něco sami naučit, doporučím čistou instalaci Workbenche, udělat si zálohu a zkusit si zkonfigurovat systém sám. Návodů na Internetu je velké množství a v nouzi nejvyšší určitě najdete někoho ve svém okolí, kdo vám milerád poradí. Tímto způsobem se detailněji seznámíte s operačním systémem a nedostanete omalovánky, o kterých ani nevíte jak fungují.

Pro ty, kteří se nechtějí něco nového učit a rádi by jednoduše zprovoznili na svém PC Amigu (RPi bohužel není podporováno, o podpoře MacOS se uvažuje), těm spíše doporučím produkt od společnosti Cloanto (psal jsem ve článku Nová verze Amiga Forever a C64 Forever). Při tomto výběru už nemusíte řešit legálnost kickstartu a systémových disket, jen nebudete mít systém tak graficky vymazlený a plný hromady věcí, které upřímně ani nevyužijete.

Stránky jsou z našich končin bez problému dostupné a není žádný problém na nich provést nákup.

Já už si vybral, co vy?

Další
CloantoAmiga Boing BallRaspberry logo
Zdroj
generationamiga.com

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Podobné články

Napsat komentář

Back to top button