Dialogy mezi postavami jsou prostě skvělé, stojí za to si občas nahrát starší pozice a prozkoušet různé varianty komunikace (hovor se psem ze Scumm Baru přitom nepatří mezi ty nejhorší). Bez po-chyb je šermířská škola Melee Islandu nejlepší na světě.
Klasická ukázka Monkey-islandovského humoru: Zlý šerif přiváže Guybrushe k těžké sošce a svrhne jej do moře. Hrdina se musí zbavit sošky, aby se neutopil. Nejlíp, když přeřízne provaz. Dno je poseto různými ostrými předměty (sekerky, nože, nůžky apod.), avšak na žádný nemůže Guybrush dosáhnout. A čas běží. Potom na molo přijdou dva piráti a následuje nekonečný rozhovor o tom, že jeden z nich má takový ošklivý nůž a nejspíš ho hodí do vody. Nakonec, když už si oddychnete, neboť záchrana je zcela evidentně na dosah ruky, muž prohlásí, že se mu nůž přeci jenom může ještě hodit a odejde. Nad takovým cynismem lze pouze pokrčit rameny, dát sošku do kapsy a vylézt z vody.
Tak to tedy byl Secret Of Monkey Island. Nebude to trvat dlouho a na pultech sofwarových prodejen se objeví Monkey Island č. 2 (pokud ho nepředběhne Indiana Jones 4). Zatím se můžeme alespoň těšit a doufat, že druhý díl Opičího ostrova bude ještě větší „hlína“, než ten první.
The Secret of Monkey Island
Grafika - 95%
Hudba - 95%
Nápad - 95%
Zábava - 95%
95%
Originální hodnocení v časopise Excalibur.
Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 7 z roku 1991.