Extra

Amiga 1200 (sn38392) – znovuoživení

Uvnitř najdete
  • Opětovné setkání s Blizzardem
  • Amiga 1200
  • Historický pohled
  • Technické specifikace
  • Aktuální stav A1200
  • Blizzard 1260
  • To Do

Blizzard 1260

Po několika dnech hledání, kdy jsem se začal v určitých okamžicích s ním i loučit (ze zoufalství prohlížel i originální krabičky s hrami), jsem ho konečně našel.

Tento infarktový stav jsem si navodil nevědomky, když jsem minulý rok rekonstruoval jednu část bytu a věci přesouval z místa na místo a pak měl úplně jiné starosti. Výsledek byl takový, že jsem ho před sebou pěkně schoval

Nyní je čas se vrátit ke vzpomínce na aukci a vysvětlit, proč jsem Blizzarda s ‚nulašedesátkou‘ vůbec tak moc chtěl. A nejde se při tom nevrátit do ještě starší minulosti, kdy jsme měli doma v dobách dávno minulých několik A4000 s turbokartami, grafickou i zvukovou kartou, video střižnou (měl jsem dokonce i PPC kartu, ale ta mi bohužel odešla). Procesor 68060 jsem si prostě po prvním setkání zamiloval. A proto jsem ho chtěl i v A1200.

Phase5 Blizzard 1260
Phase5 Blizzard 1260

Upřímně, jsem si zvykl na rychlý systém, na ty nejlepší dema a hry, které platforma Amiga nabízela. Nechci je sledovat na YouTube; chci je spouštět na svém skutečném stroji. A když se podívám na technologický aspekt, jedná se o velmi unikátní model. Sice to není nejvýkonnější verze, ale přesto představuje jakousi poslední ikonu své éry, těsně předtím, než společnost Motorola přešla k architektuře PowerPC.

Motorola 68060, poslední a nejvýkonnější procesor z rodiny Motorola 68k, byl uveden na trh v polovině 90. let. Jeho příchod znamenal vrchol vývoje této řady. Ve stejné době se objevil procesor Intel Pentium, který jako jeden z prvních procesorů architektury x86 využíval superskalární architekturu, stejně jako 68060.

Model 68060, pracující v rozsahu frekvencí 50 až 75 MHz, poskytoval výkon srovnatelný s prvními modely Pentium, zejména v úlohách citlivých na rychlost procesoru a efektivitu zpracování instrukcí. Jeho přednosti spočívají v efektivnějším zpracování instrukcí na jeden takt a nižší spotřebě energie, zatímco Pentium vyniká čistou rychlostí díky vyšším frekvencím a lepší podpoře paralelního zpracování instrukcí.

Phase5 Blizzard 1260
Phase5 Blizzard 1260

Díky superskalární architektuře dokáže 68060 zpracovat více instrukcí v jednom taktu, což výrazně zvyšuje výkon oproti procesorům bez této možnosti. Využívá dynamické plánování instrukcí, které umožňuje efektivnější využití exekučních jednotek procesoru dynamickým výběrem a prováděním instrukcí na základě jejich dostupnosti a závislostí. Kromě toho je procesor 68060 vybaven pokročilými mechanismy predikce větvení, které minimalizují zpoždění způsobené větvením programu díky lepší predikci výsledků podmíněných skoků.

Jeho předchůdce, Motorola 68040, byl jako první z řady 68k považován za částečně superskalární, a to díky několika nezávislým vykonávacím jednotkám, které umožňovaly paralelní zpracování určitých instrukcí. Díky integrované jednotce pro výpočty s pohyblivou řádovou čárkou (FPU) a jednotce pro správu paměti (MMU) nabízel 68040 vyšší výkon pro aplikace vyžadující složité matematické výpočty a efektivní správu paměti.

Procesor Motorola 68060, byl vydán v několika verzích a revizích, které se lišily v několika klíčových aspektech, včetně výkonu, spotřeby energie a integrovaných funkcí. 

Verze:

  • 68060RC50
    Frekvence: 50 MHz
    Info: Jedná se o nejběžnější verzi 68060, nabízející dobrý kompromis mezi výkonem a spotřebou energie. 
  • 68060RC75
    Frekvence: 75 MHz
    Info: Tato verze je výkonnější díky vyšší pracovní frekvenci. Kvůli většímu tepelnému výkonu je potřeba také efektivnější chlazení.

Revize 1, 6 a 7
Info: Kromě rozdílů ve frekvenci byly procesory 68060 také vydávány v různých revizích, z nichž každá přinášela určitá vylepšení nebo opravy chyb. Revize 1 byla ranou verzí s některými dětskými nemocemi, zatímco revize 6 a zejména revize 7 jsou považovány za stabilnější a spolehlivější, odstraňující mnoho problémů nalezených v předchozích verzích.

LC a EC varianty

  • 68060LC: LC verze (Low Cost) má vypnutou nebo chybějící FPU (Floating Point Unit – jednotka pro plovoucí desetinnou čárku), což ji činí méně nákladnou alternativou pro aplikace, které nepotřebují pokročilé matematické výpočty.
  • 68060EC: EC verze (Embedded Controller) je zjednodušená varianta, která může mít omezenou nebo žádnou MMU (Memory Management Unit – jednotka pro správu paměti) a/nebo FPU. Tato verze je určena převážně pro systémy, kde jsou požadavky na výpočetní výkon nižší.
Jestliže máte zájem o upgrade své turbokarty, kde nahradíte původní procesor 68040, kupujte procesor 68060 od prověřených prodejců. Internet je plný neblahých zkušeností, kdy je nabízena přeznačená varianta LC, jako plnohodnotná RC verze.
Předchozí stránka 1 2 3 4 5Následující stránka

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Napsat komentář

Back to top button