ČasopisyExcalibur

Desert Strike

Desert Storm (Pouštní bouře) zněl název úspěšné vojenské akce, kterou spojenecká vojska během několika málo dní porazila iráckou armádu, která předtím okupovala Kuvajtské území.

Demoralizovaní Saddámovi vojáci byli vytlačení zpět, ale na útěku stačili zničit ropná pole, zapálit zásoby nafty a znečistit část vody Perského zálivu. Nutno ještě poznamenat, že hlavní podíl na úspěchu zmíněné vojenské akce měly silné letecké údery USAF.

Nenechte se mýlit, DESERT STRIKE je hra odlišného názvu a jde tady úplně o něco jiného. I když, možná nějaká podobnost by tady byla. Tedy, když o tom přemýšlím, možná že i trochu více souvislostí…

Desert Strike

Ale konečně, posuďte sami. Jistý arabský diktátor, generál Kilbaba (říkal jsem to, jmenuje se jinak!), proslulý svou krutostí a bezohledností šokoval světovou veřejnost, když obsadil malý, ale velmi bohatý pouštní Arabský emirát. Jeho běsnění, terorizování a vraždění místního obyvatelstva je nutno zastavit co nejdříve! Ze zkušenosti totiž víme, že hrozí útoky na celý svět nejrůznějšími chemickými, biologickými i nukleárními zbraněmi.

Hra se díky svému úspěchu dočkala několika pokračování. Jungle Strike, Urban Strike a Soviet Strike. Poslední díl vyšel v roce 1996 na Playstation a později i na další herní herní konzole – SEGA Saturn, PSP, PlayStation 3, PS Vita.

V nejvyšším spojeneckém velitelství bylo rozhodnuto: dvoučlenná posádka pouštního vrtulníku Apache je tou nejlepší zbraní proti mnohatisícové armádě, vojáků, tanků, raketometů,minometů, SCUD-nosičů, helikoptér i lodí. Jediný americký vrtulník musí svým bleskovým úderem zasadit smrtelnou ránu armádě generála Kilbaby a osvobodit okupovaný Emirát. Není pochyb o tom, kdo bude tvořit posádku tohoto vrtulníku v nové hře firmy ELECTRONIC ARTS. Důležitější je, jak celá hra vlastně vypadá a o co v následujících vojenských akcích půjde.

Úvodem je nutno poznamenat, že DESERT STRIKE je hrou naprosto originální a způsob jeho zpracování se objevuje snad poprvé v historii počítačových her vůbec. Nejhorší na tom je, že když z člověka vyprchá původní euforie z dokonalého zpracování, ještě stále zůstane nadšení z perfektního nápadu, originálních zápletek a napínavého děje. Ale nepospíchejme, akce začíná, jdeme do toho!

Už výběr z dokonale zpracovaných menu svědčí o dobře odvedené práci. Kromě způsobu ovládání: myš/klávesnice/joystick (mimochodem, ovládání myší je tak nepřehledné a zoufale obtížné, že je bezpečnější řídit Apache pouze silou vůle.) je zde i možnost volby kopilota.

Desert Strike

První originální nápad: na vlastnostech kopilota totiž do značné míry záleží vlastnosti vrtulníku. Druhý pilot se totiž stará o obsluhu palubních zbraní, ovládá rumpál se žebříkem a hákem na zachytávání nákladu a po vysazení na zem bojuje s pozemními jednotkami. Po volbě toho nejlepšího (a pro danou akci nejvhodnějšího) kopilota začíná první akce…

Hra byla inspirována skutečnými událostmi, jako byla operace Pouštní bouře v roce 1991, což přidalo autentičnost jejímu příběhu.

Z paluby námořní fregaty kotvící u písečných břehů vzlétá vrtulník hluboko do srdce okupované země, aby ukončil světovládné pokusy šíleného Kilbaby. A jak jsme se přesvědčili ve zcela jiné akci v Kuvajtu, cesta to bude velice dlouhá a trnitá. Setkáme se tady snad se všemi možnými aspekty pouštní války: nechybí ničení radarových stanic, bombardování letišť, útoky na biologické, chemické, jaderné továrny, dostaneme se i nad zajatecký tábor, kde osvobodíme válečné zajatce, budeme zachraňovat trosečníky uprostřed rozbouřených vod zálivu, zachráníme inspektory OSN a osvobodíme okupované velvyslanectví, abychom v konečné fázi války mohli zabránit řadění běsnícího šílence, který vydává rozkazy k ničení vlastních továren, podpalování ropných polí a vypouštění ropy do zálivu. Let nám budou znepříjemňovat tanky, děla a raketomety, ale i jednotliví vojáci se samopaly a přenosnými raketami země-vzduch. Abychom to neměli tak snadné, budeme neustále limitováni omezeným množstvím paliva a nedostatkem munice. Obojí je naštěstí roztroušeno po poušti ve viditelných krabicích. Jen je včas najít. Tolik k obsahu.

Desert Strike

Již v úvodu jsme se zmínili o zpracování. CO je na něm tedy tak originálního? Představte si klasickou trojrozměrnou hru, která zachycuje vše z boku a shora, jako například HEAD OVER HEELS či LAST NINJA. Máte? Tak a teď si do detailně propracovaného prostředí takové hry zasaďte vrtulník a věřte či nevěřte – tenhle vrtulník se nejen zcela plynule otáčí na všechny strany, ale také zcela hladce přelétá nad pouštní krajinou ve všech směrech. Ale jak vypadá krajina samotná? Slovy NEUVĚŘITELNĚ. Představte si maličké figurky velbloudů, drobounké palmy, jezírka s vodou, stromečky, kopečky a písečné duny. Mezi tím se prohánějí nepřátelští vojáci, kteří si při střelbě opravdu dají raketomet na rameno a kteří se velmi pomalu složí na kolena po zásahu kanonem či se rozletí na kousky po zásahu raketou HELLFIRE. Tanky, jejichž dělové věže se zcela plynule otáčí ve směru nebezpečí, plápolající trosky zničených automobilů a letadel. A představte si, že mezi tím vším pobíhají američtí vojáci ztracení v předcházejících akcích, mávají rukama nad hlavou a při přeletu vrtulníku z plných plic křičí o pomoc! A představte si, že při jejich záchraně, stejně jako při záchraně a nakládání jiných předmětů se z paluby vrtulníku automaticky spustí provazový žebřík a trosečník je zachráněn. 

A představte si……anebo ne, nic už si raději nepředstavujte, skočte k počítači a zahrajte si DESERT STRIKE sami. Hra je totiž tak dobrá, že s přehledem překoná všechny vaše dosavadní představy.

ICE

Desert Strike, Electronic Arts, 1993

Originalita - 95%
Zábava - 90%
Prostředí - 80%
Grafika - 90%
Hudba - 70%
Efekty - 80%

84%

Originální hodnocení v časopise Excalibur.

Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 18 z roku 1993.

Excalibur

Články z herního časopisu Excalibur jsou publikovány s dovolením vydavatele Martina Ludvíka, majitele společnosti © Popular Computer Publishing.

Podobné články

Napsat komentář

Back to top button