Amiga ReviewČasopisy

Turbo Trax

Máte rádi pěkná a rychlá auta? Že ano. A chcete si zazávodit, ale neumíte řídit? Nevadí! Že nevlastníte řidičský průkaz? Nevadí! Že nemáte auto? Nevadí! Že nemáte ani tráboše? Nevadí! Měl bych tu pro vás jedno elegantní a super rychlé autíčko a nemusíte vlastnit ani řidičák!

Tak co omrzela vás už hra Super Cars? Líbil se vám některý z dílů těchto závodů aut a děláte si zálusk na nějakou novou závodní hru. Přestala vás bavit i populární hra Road Kill. Mám tu pro vás jednu delikatesní pochoutku jménem Turbo Trax. Pokud vám pomůže jméno firmy, jenž hru stvořila k obrazu svému, tak vězte, že za tím vším stojí Arcane Software. Že vám to něco říká? No samozřejmě, tak před třemi měsíci byla vypuštěna demoverze této hry. Líbila se ? Tato demoverze hry byla však dost krátká a velmi lehká, takže za pár minutek jste byli na konci.

Víte, že firma Arcane Software má za sebou intro ke známé hře Desert Strike? Bohužel nebylo použito, jelikož zabralo více než jednu disketu a proto se nevešlo do plánu hry, která byla jen na pouhé tři diskety. Myslím si, že je to docela škoda. U Turbo Trax je tomu naštěstí zcela jinak. Tu už se rozhodli naprogramovat celou.

Turbo Trax

90% Amiga Computing
86% CU Amiga
79% Amiga Format
46% Amiga Power

Další recenze..

Turbo Trax nabízí jízdu „naostro“, nebo si jen vyzkoušet jet třeba na čas, nebo si prostě a jednoduše vybrat Link Up. A co hudbička? Jejím poslechem si můžete zpříjemnit jízdu, nebo si v menu navolíte zvukové efekty. Mezi ně patří i zvuk smyku, který uděláte, když najedete na olejovou skvrnu, která je občas na vozovce (hrůza). Proč píšu na vozovce a ne na silnici, protože budete jezdit po silnicích, ulicích, pouštích, závodní dráze a bůh ví kde ještě. Samozřejmě až budete tak daleko ve hře jako já, můžete si po dojetí trasy uložit pozici na disketu. To se docela hodí, ne? Během jízdy, kterou si navolíte, můžete sledovat váš čas, dále aktuální pozici na které se právě nacházíte a kolik kol trati jste již urazili. Dále vpravo dole naleznete tři sloupečky V prvním by měl být stav pneumatik, v druhé rychlost a v posledním damage (kolik nárazů auto ještě vydrží). Pokud vám hrozí, že damage je v sloupečku na maximum, tak to s vámi vypadá dost zle. Ale pokud se vám podaří nalézt v pravou chvíli šroubovák, je vše O.K. Později na vozovce občas spatříte něco jako trysky. Ty vám umožní, že se rychlost auta zvětší, ale potom máte, co dělat, abyste stačili řídit vaši krávu (hmm káru). Po skončení trati se objeví tabulka, ve které zjistíte, na které pozici se právě nacházíte. Dále se dozvíte jak je vysoké vaše konto, score a některé další parametry, které nebudu uvádět. Lze i zlepšovat výkonnost vašeho motoru, motorových trysek, volantu (?) a pneumatik, ty jsou také nejdražší. Ale raději si peníze získané při závodění spořte, až když cítíte, že na soupeře nemáte, kupte si lepší motor nebo pneumatiky. I když jednou dojedete jako poslední, nic se neděje, máte ještě několik šancí. Ale když to pořád nejde, budete muset brzy utratit váš poslední kredit. Ale zase když párkrát vyhrajete obdržíte za nějakou tu dobu kredit navíc.

Turbo Trax

Hudba je klasická. Taková, jakou bychom předpokládali u závodní hry. Link Up je jako vždy dobrý (zejména u závodních her). Stačí zavolat kamarádce nebo kamarádovi, vyndat druhý volant (joystick) a dohodnout se, na které že to trati si změříte síly. Na výběr je devět tratí. To u jízdy na čas je tomu jinak. U jízd na čas je celých 25 tratí, které jsou od sebe odlišené různými ostrými zatáčkami a různě rozestavěnými rovinami. U každé tratě je zapsáno pět nejlepších závodníků. Teda řeknu vám na rovinu, ty jejich časy nejsou moc slavný. Například u jedné tratě byl nejrychlejší čas něco málo přes minutu a já jsem trať prolítl za osmnáct vteřin. To víte, když tuhle hru někdo paří od rána do večera něco už musí umět.

Samotná hra nabízí pohled svrchu, jak už to u závodních her bývá. Dále se auta během kol mění. Ze začátku jedete ve sporťáku a za chvíli zase ve formuli. To se mi u hry velmi líbí a ne, že pořád závodíte s jedním autem. Ještě kudy to vlastně pofrčíte s vašim auťákem. Jak jsem už napsal, hra má několik okolních krajin, myslím, že jich je celkem pět. Pojedete přes závoděním proslavený Indycar, potom zarostlým lesem k Antarktidě a odtud to vezmete přes poušť do města. Grafika je ve hře celkem dobrá, ale místy mi připomíná Overdrive od Team 17. Co ale nejvíce zapůsobí na hráče je hratelnost. Ta se skutečně autorům povedla. Nyní se podíváme na mé obvyklé plusy a minusy. Tak co chcete nejdříve, tu špatnou nebo tu dobrou zprávu? Dobře vyberu tedy za vás. Tak třeba začneme tou špatnou, která je menší.

Minusy hry. Tak trochu mě zklamala grafika a hudba. Od těchto dvou jsem očekával mnohem víc než mi naskytli k posouzení. Ze začátku budete mít menší problémy s ovládáním auta, ale časem si na to zvyknete.

Turbo Trax

Toť vše k minusům a teď ty plusy. Rychlé nahrávání z disket, což potěší. Dále okolní krajina, kolem které projíždíte, je rozmanitá a možnost ukládání pozice po dojetí kola také není k zahození. Měl bych se zmínit také o zřejmě „zcela náhodné“ podobnosti s Overdrive. Některé hlasy a efekty jakoby byly přímo z této hry. Možná by se místo názvu Turbo Trax hodilo – Overdrive II. Mně osobně se ale Overdrive líbil a tak mi to nijak moc nevadí.

Konečně se dostáváme ke konečnému verdiktu. Pokud bych se měl řídit dle Amiga Action, kde hra obdržela celých 92%, musel bych hře dát stejný počet procentuálního ohodnocení. Jelikož se ale vždy řídím svým názorem poslechněte si tedy mé vyjádření. Nezávisle na Amiga Action mohu s čistým svědomím hru doporučit vaši pozornosti. Není to sice absolutní hit, ale klasická závodní hra se vším všudy. Pokud máte Amigu 1200, tak vězte, že AGA verze je již v přípravě. Ta má být obohacena o pestrou paletu barev a její zvuková stránka bude doplněna o pár dalších efektů, které mají zaručit ještě větší požitek ze hry než ten který přinesla pětistovková verze. Nakonec chci poblahopřát Arcane Software, protože Turbo Trax je jejich debut na poli Amigy. Pánové, jen tak dál…

Richard Král

Turbo Trax, Arcane Entertainment Ltd., 1995

Grafika - 80%
Zvuk - 82%
Hratelnost - 85%
Originalita - 45%

73%

Originální hodnocení v magazínu Amiga Review.

Recenze byla publikována v časopise Amiga Review 10 z roku 1995.

Amiga Review

Články z časopisu Amiga Review jsou publikovány s dovolením vydavatele Michala Suka, majitele společnosti © Atlantida Publishing, s.r.o.

Podobné články

Napsat komentář

Tip na další článek
Close
Back to top button