Po proslavené hře „v hlavní roli“ DUNGEON MASTER od FTL a jejímu druhému pokračování CHAOS STRIKES BACK se po dlouhou dobu neobjevilo nic, co by se alespoň trochu kvalitou přiblížilo těmto dvěma gigantům. Určitý posun nastal až poté, co firma STRATEGIC SIMULATIONS INC. uvedla na trh fantasy EYE OF THE BEHOLDER, hru až příliš nápadně podobnou svým předchůdcům.
Donedávna to byly jediné hry tohoto typu, které stály za to. Před nedávnem se ale situace radikálně změnila. Poměrně neznámá firma RAVEN SOFTWARE spolu s dlouholetým herním gigantem ELECTRONIC ARTS pustila v letošním roce do oběhu hru nazvanou BLACK CRYPT (ČERNÁ KRYPTA). Jak již název napovídá, jedná se o další z řady fantasy her, v nichž se pohybujete v rozsáhlých komplexech bludišť, plných zlých příšerek a démonů. Cílem je porazit zlého kouzelníka, který si říká Estoroth Paingiver. V zemi, kde se odehrává celý děj, skončila před nedávnem krutá „Černá válka“, trvající pouhých čtyřicet hodin. Tento konflikt mezi mocnostmi dobra a Estorothem skončil naštěstí porážkou zlého černokněžníka a ten byl nucen stáhnout se do svých rozsáhlých katakomb. Našli se ale čtyři hrdinové, kteří se ho pokusili zlikvidovat přímo v jeho sídle. Estoroth je však porazil a demonstrativně jim vystavěl v jedenáctém podlaží pod zemí hrobky. Tuto skupinu tvořili Dvergar, Kaolic, Runetek a Oakraven.
Po této čtveřici se do katakomb vydalo ještě mnoho dalších dobrodruhů, kteří byli ovšem do jednoho poraženi. Jejich mrtvoly, kusy oděvu, další majetek a zbraně jsou rozházeny po celé kryptě. Je tam také spousta svitků s radami, z nichž ale ne všechny jsou pravdivé. Celý systém katakomb je ovšem neobvykle rozsáhlý, tvoří ho rovných třicet podlaží! Pravda, některá z nich jsou pouhými průchody mezi patry, avšak jiná leží na obrovské ploše. Naštěstí se hra sama mapuje, což nejen usnadňuje orientaci, ale je to i naprosto nezbytné. V průběhu hry totiž narazíte mimo jiné na neviditelné teleporty a neviditelné stěny, které jsou občas průchozí jen z jedné strany a konečně „spinnery“, které otáčí celou skupinu o 180 stupňů. Tato místa nejsou v samotné hře vidět a mapa je proto nezbytnou nutností.
Vaše parta se tady rozhodla dobýt kryptu a zabít Estorotha. Na začátku hry si musíte zvolit své čtyři postavičky, vybrat jim tvář, pojmenovat je a rozdělit akční body do dovedností jednotlivých charakterů. Velice důležité je, že každý z nich je specializován na určitou činnost. Partu doplňuje jen jeden opravdový bojovník (FIGHTER), který používá těžké zbraně jako např. meče či sekery. Ruční zbraně má v pravé ruce, v levé obvykle drží štít. Bojovníkovo místo bývá většinou vpředu. Vedle něj je umístěn kněz (CLERIC), který umí používat lehčí zbraně, jako válečné kladivo, železné důtky (FLAIL) či palcát (MACE). Za nimi nalezneme klasického kouzelníka (MAGIC USER), který dovede kromě magie také házet noži. Posledním ze čtveřice je druid (ztěží přeložitelné označení lesních poustevníků z dávných dob). V rukou většinou drží luk a šípy. Všichni kromě bojovníka mají u sebe kouzelnou knihu a jsou schopni používat magii. Postavičky je pochopitelně možné přeskupovat v průběhu hry.
BLACK CRYPT je rozhodně hrou, která se plně vyrovná DM, CHAOSOVI i BEHOLDEROVI. V mnoha ohledech je dokonce předčí, především díky skvělé grafice a poměrně velké rychlosti. Navíc se v průběhu hry skoro nic nedonahrává, což potěší. Z těchto a mnoha dalších důvodů tento program považuji za zatím nejlepší tohoto typu.
KIKI
Black Crypt, Electronic Arts, 1992
Grafika - 95%
Hudba - 83%
Nápad - 85%
Zábava - 95%
90%
Originální hodnocení v časopise Excalibur.
Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 12 z roku 1992.