NovinkyZX Spectrum

Genesis: Dawn of a new day

Nikdy jsme si vážně nevzali k srdci hrozbu, kterou představují Dorkové. Nejdříve jsme si mysleli, že by si nikdy netroufli zaútočit, poté, že je snadno porazíme… lidstvo se nikdy ze svých chyb nepoučí. Nyní je planeta Země napadena těmito stvůrami, a vy jste pilot, který má za úkol všechny zachránit. Zní vám to povědomě?

Příběh

Ale nic není tak jednoduché. To je prostě život. Když poprvé zaútočili, byla navržena ultimátní zbraň, co by nám pomohla tento problém vyřešit. A tím je kosmická loď Genesis. Ale proč ji stavět na Zemi? To by bylo příliš jednoduché. Mnohem lepší je zadat práci jiným planetám a až poté loď finálně sestavit. Nikdy jsme nevěřili, že jejich invaze bude tak rychlá a že někdo z nás bude muset jít a všechny kusy Genesis dát dohromady…

Čeká se jen na vás. Vaše mise je poměrně jednoduchá: zabijte co nejvíce nepřátel, zatímco se budete snažit při tom všem zůstat naživu. Nejprve ale musíte uniknout ze Země, pak navštívit pět planet a získat na každé z nich část kosmické lodi. Jakmile úspěšně sestavíte loď, použijete ji k návratu na Zemi a k následnému osvobození od Dorků.

Genesis: Dawn of a new day

Ovládání

Vaše loď má dva typy střel: normální střelba a pak je zde megavýbuch, který zabije všechny nepřátele kolem vás. Pro aktivaci megavýbuchu držte tlačítko střelby stisknuté, dokud se nezaplní ukazatel síly umístěný v pravém dolním rohu obrazovky. Výbuch se spustí po uvolnění tlačítka střelby. Máte neomezený počet normálních střel a velmi omezené množství dostupných megavýbuchů, takže je používejte moudře.

Genesis: Dawn of a new day

Na planetách najdete kapsle, ze kterých při rozstřelení vyletí vylepšení pro vaši loď. Tyto power-upy jsou označeny symbolem, který se uvnitř nich nachází:

 • +1: Přidá megavýbuch do vašeho inventáře
 • D: Zdvojnásobí střeleckou kapacitu vaší lodi, takže budete moci vystřelit dvakrát více střel bez nutnosti dobíjení. Mějte na paměti, že pokud změníte zbraň, vrátíte se ke standardní střelecké kapacitě.
 • T: Trojitá střelba
 • S: Vysoce destruktivní laser
 • M: Řízená střela. Ideální věc, která sleduje tepelnou stopu nepřátel.
 • B: Bomba.
 • C: Megastřelba. O schopnostech této zbraně je známo velmi málo. Ale určitě lze prozradit, že pak budete moci střílet do všech směrů.

Loď můžete ovládat pomocí Kempston nebo Sinclair joysticku. Komu je bližší ovládání pomocí klávesnice, tak ta možnost se tady také nabízí (jen si nezměníte rozložení).

 • O: doleva
 • P: doprava
 • Q: nahoru
 • A: dolů
 • Space: střelba

Genesis: Dawn of a new day

Hra

Už podle barevné palety na obrázcích okolo tohoto textu je poznat, že hra je určena pro počítače ZX Spectrum. Tento akční kousek je možné si zdarma stáhnout na známé stránce itch.io. Komu se nechce stahovat emulátor, může využít možnost si zahrát v prohlížeči.

Zdroj
retroworks.itch.io

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Podobné články

Napsat komentář

Back to top button