InternetNovinky

Mr. Roboto: Zvukový průkopník a jeho cesta hudbou

Mr. Roboto je známá osobnost na australské demoscéně, kde působí v rámci skupiny System Of Sound. Po vydání svého kompilačního alba Goat Cuts na konci roku 2023, které mapuje období od roku 2007 do 2023, nyní přichází s novým albem.

Toto album obsahuje čtyři skladby a je dostupné na platformě Bandcamp za jeden dolar. Mr. Roboto svou hudbu zařazuje do žánru breakcore a využívá k její tvorbě jak klasický hardware, tak i moderní emulátory.

Použitá technologie v hudbě

Ve své práci Mr. Roboto používá reálnou Amigu 600 společně s emulátorem FS-UAE, který je nakonfigurován jako A1200 s procesorem 030. Co se týče softwaru, osobně upřednostňuje OctaMED SoundStudio, ProTracker 2.3d a Hippoplayer, který mu v konečném výsledku ověří správné přehrávání složených skladeb.

Breakcore je hudební žánr, který se vyvinul v polovině 90. let 20. století, převážně v Evropě a Severní Americe. Tento žánr je známý svou extrémní heterogenitou a intenzitou, kombinující prvky z jungle, drum and bass, hardcore techno, digital hardcore a noise. Charakteristickým rysem breakcore je jeho agresivní použití „breakbeatů“ – což jsou rychlé a často složitě upravené rytmické smyčky.

Hudební začátky a experimenty

Mr. Roboto začínal již v polovině 90. let, kdy si pořídil svůj první počítač Amiga 500 s rozšířením A590 a začal se poté intenzivněji seznamovat s operačním systémem. Jeho zájem o punk rock se datuje do raného dospívání. Nejenže této hudbě aktivně naslouchal, ale i ji sám hrál. Vzpomíná na své začátky: „V polovině střední školy jsem přesvědčil rodiče, že by investice do hodin kytary mohla být prospěšná. Po několika lekcích mi učitel navrhl, abych získal bicí automat, ale já, jako mladý teenager bez práce a s omezenými finančními prostředky, jsem se rozhodl využít svůj počítač a software OctaMED, který jsem měl z časopisu CU Amiga. A když složíte bicí part a basovou linku, logicky můžete skončit s něčím, co připomíná drum’n’bass, což se mi stalo, i když jsem do té doby s tímto žánrem neměl žádné zkušenosti.“

Raná tvorba a „ztracené“ skladby

Jeho první kolekce skladeb byla vypálena na CD ve velmi omezeném množství koncem roku 1998 pomocí vzácné a v té době velmi drahé vypalovačky ve škole. „Nemohu si přesně vzpomenout na název této kolekce a nemám ji ani já sám, byla to spíše ‚experimentální‘ tvorba,“ komentuje Mr. Roboto. Následující release na CD vyšel v roce 2001, kdy si zakoupil vlastní vypalovačku cédéček. V té době vystupoval s punk-jazz-elektronickou fúzí ve skupině The D.Z’s a vydal CD s názvem Music For Pleasure Classics, které obsahuje výběr z jejich jam sessions. Další kolekci skladeb vytvořil s přítelem na PC s procesorem Pentium II pomocí software Buzz pod názvem skupiny Dead Punx.

Shrnutí

Mr. Roboto je příkladem umělce, který neustále experimentuje a překračuje hranice mezi žánry a technologiemi. Jeho cesta od punk rocku přes drum’n’bass až k breakcore je svědectvím jeho hudebního vývoje a adaptace na proměny v digitální hudbě. Jeho aktuální a minulé projekty lze nalézt na Bandcampu pod názvem System Of Sound, kde si můžete jeho unikátní skladby poslechnout či zakoupit.

Další
systemofsound.bandcamp.com
Zdroj
www.amiga-news.de

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Podobné články

Napsat komentář

Back to top button