ČasopisyExcalibur

Roadkill

Každý čtvrtek, týden co týden, se kolem osmé hodiny večerní tísní u televizních obrazovek milióny lidí na celém světě, aby mohli sledovat nejlepší, nejnapínavější, nejdramatičtější závodní show na světě (ne, Bingo to není!), kterou jim přináší satelitní společnost Vision TV a kterou moderuje velice oblíbený moderátor John Rosack. Lidé dávno zapomněli na doby, kdy se jim do přízně vtíral stupidní pořad Mega Race, dnes uznávají jen Roadkill. Roadkill! ROADKILL!“

Diváci jsou již usazeni na pohodlných sedačkách, na jevišti se rozsvěcejí reflektory, zní dravá hudba a za nadšeného, až fanatického potlesku vbíhá na scénu John Rosack. „Děkuji, děkuji. Vítám vás všechny ve studiu při natáčení 23. dílu vaší oblíbené show Roadkill. Samozřejmě o exploze a krev nebude ani nyní nouze a navíc zavádíme novinku: v naší velké tipovací soutěži může jeden z vás vyhrát přilbu pilota, který jako první přijde o život. Takže pozor – začínáme!“

V naší velké tipovací soutěži může jeden z vás vyhrát přilbu pilota, který jako první přijde o život. Takže pozor – začínáme!

Pár kilometrů od budovy Vision TV byla na místě bývalého pralesa (doufám, že Strana zelených nebude protestovat) vybudována obří konstrukce pro několik visutých závodních drah. Takovéto dráhy se vyskytují ještě v několika dalších zemích. V boxech závodníci zahřívají motory a najíždějí do startovních pozic. Diváci doma i ve studiu šílí, s napětím očekávají první krev..

Roakill

Na sklonku minulého roku vypustila firma Vision do světa svou AGA bombu s názvem Roadkill. Jedná se o závody autíček viděné z ptačí perspektivy. Takovýchto her už bylo vytvořeno mnoho a mnoho. Proto se Vision nespokojil jen s pouhými závody a přidal také trochu brutality, která bezesporu za volant patří. Na začátku se objeví pestrobarevný úvodní obrázek znázorňující televizní studio se závodními vozy a v pozadí řádí John Rosack před obrovskou obrazovkou. Následuje výčet autorů a jejich zásluh a pod titulky je možno spatřit velmi jemně prokreslené obrázky ze závodní show. Do toho všeho hraje pěkně dravá muzika. Dále je tu možnost vybrat si ze šesti aut (jedno hezčí než druhé) a s chutí se pustit do závodění a do boje o holý život.

Roakill

Jezdí se na uzavřených okruzích v různých prostředích a denních dobách. Jelikož jsou tratě visuté, můžete dole na zemi shlédnout spleť „ouliček s domečky, písečné duny, noční město a jiné útvary. Při závodech sbíráte zbraně, štíty a různé bonusy, které se budou moc a moc hodit, protože na vás všude číhá plno nebezpečí, jako samozaměřovací děla, miny, killzóny, kde si lehce přivodíte nějaké poškození (ne-li ztrátu života), nebezpečné zatáčky a samozřejmě nelítostní soupeři. Poškození je signalizováno čtyřmi bílými obdélníčky a není tak těžké o všechny přijít. Naštěstí je tu možnost zajet během závodu do boxů, kde speciálně vycvičení mechanici uvedou váš vůz během chvilky do 100% stavu. Nejsnadnějším způsobem jak získat nějaký bonus, je sestřelit co nejvíce protivníků. K tomu je samozřejmě zapotřebí raket, které se povalují na různých místech tratě a upozorňují na ně, jako i na ostatní potřebné věci, malé žluté trojůhelníčky. Rakety se odpalují mezerníkem. Děsně závidím majitelům CD 32 jejich joypad, protože neustálé natahování se ke klávesnici může vést ke kolizi a propadnutí se na poslední místo. Co? Aha, zapomněl jsem vám říci, že se musíte umístit do třetího místa, jinak pro vás závod končí.

Roakill

Teď trochu k technickému zpracování hry. Hudba jako na míru ušitá k takovýmto závodům, obrázky na pozadí jsou nádherné, grafické zpracování trati taky není nejhorší a trať samotná při jízdě perfektně scrolluje do všech směrů, ovládání je téměř shodné se zmiňovanými Super Cars. Zvuky aut jsou nerealistické, ale co já vím, jak budou hlučet motory za pár let? Veškeré drobné hlášky, jako informace o tom, co jste zrovna sebrali, umístění, bonusy apod. vám hra oznamuje srozumitelnou samplovanou angličtinou. Majitele harddisku potěší, že hra jde bez problémů nainstalovat na jejich miláčka. Vytknout se ji dá stokrát ohrané téma, se kterým jsme se mohli setkat už na osmibitech. A co mi na této hře nejvíc vadí, že je možná hra jen jednoho hráče. Pravda, můžete si někoho zjednat na odpalování raket, ale ten si stejně moc nezahraje. Takže co z toho plyne? Jste-li fanoušci do autíček, musíte tuhle hru mít. Že nejste? Tak si ji aspoň běžte zahrát ke kamarádovi.

Joe

Roadkill

Grafika - 88%
Hudba - 80%
Zvukové efekty - 85%

84%

Originální hodnocení v časopise Excalibur.

Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 41 z roku 1995.

Excalibur

Články z herního časopisu Excalibur jsou publikovány s dovolením vydavatele Martina Ludvíka, majitele společnosti © Popular Computer Publishing.

Podobné články

Napsat komentář

Back to top button