Extra

Amiga 1200 (sn38392) – znovuoživení

Uvnitř najdete
  • Opětovné setkání s Blizzardem
  • Amiga 1200
  • Historický pohled
  • Technické specifikace
  • Aktuální stav A1200
  • Blizzard 1260
  • To Do

Aktuální stav

A1200 jsem po letech vybalil z krabice. Při prvním pohledu je vidět, že case nese známky mírného zažloutnutí, ale není to žádná tragédie. Co voní skoro novotou, to je nová klávesnice, kterou jsem zakoupil před lety v internetovém obchodě AmigaKit. Aspoň jsem si tímto (dražším) způsobem vyřešil nefunkční membránu u klávesnice původní. Case by si zasloužil trochu očistné péče, ale to odložím na později.

Naučeným pohybem jsem odklopil horní kryt a také klávesnici. Stínící plech jsem před lety z počítače vyndal, takže během okamžiku mám před sebou celou základní desku v celé své kráse. Naštěstí jsem se nesetkal s pohledem na vyteklé kondenzátory. Dobře, výměnu kondenzátorů sám nezvládnu (což budu muset po domluvě s nějakou dobrou duší vyřešit), ale počítač můžeme po této základní prohlídce za chvíli zapnout. 

Amiga 1200 - motheboard
Amiga 1200 – motheboard

Na základní desce nebylo potřeba nic odpojovat –  jelikož tam nic nebylo připojené (oh, úžasný to slovní a myšlenkový obrat!). Beru do ruky originální zdroj, ale po chvilce zjistím, že uvnitř něco chrastí. Připojuji Amigu k vyzkoušenému zdroji od A500 a po chvíli se na obrazovce objevuje známá obrazovka s disketou, informací o verzi kickstartu a duhovou „fajfkou“. Pak si uvědomím ten zvuk, disketová mechanika hravě pocvakává, jak když vás vítá známý pejsek. Inu, holka, počkej chvilku. Všechno bude, jen si musím rozmyslet, co vše spolu budeme dělat.

Amiga - Redukce Compact Flash na IDE
Redukce Compact Flash na IDE

První bude určitě potřeba nainstalovat systém, i když zatím mám v ruce  nerozšířenou variantu A1200. Pevný disk o kapacitě kulervoucích 40 MB z jiného stroje jsem okamžitě zavrhnul. S tím se asi opravdu v dnešní době můžu jít maximálně vyfotit. Přehrabuji se dál mým soukromým muzeem a po chvíli nacházím redukci z IDE konektoru na CF kartu a pak 2GB Compact Flash. Tohle nám na začátek musí stačit. 

Utíkám ke svému počítači, ale po chvíli potupně vytahuji ze skříně jediný stroj s procesorem Intel (z neznamých důvodů mi přestal fungovat FS-UAE-Launcher na armovém Macu), který v domácnosti mám. Instaluji WinUAE a spouštím jej jako administrátor, konfiguruji základní A1200 a připojuji čtečku karet s vloženou CF kartou.

Přidávám CF kartu jako pevný disk, vkládám první instalační disketu a spouštím tuhle virtuální Amigu. Po chvilce virtuálního chroupání z virtuální diskety se dostávám na plochu virtuálního Workbenche, kde bleskurychle nacházím ve složce HDTools ikonu aplikace HDToolBox. Klikám na ikonu a zobrazím si informace o aplikaci. Měním SCSI_DEVICE_NAME=scsi.device na SCSI_DEVICE_NAME=uaehf.device a změny ukládám. Tímto způsobem si změním konfiguraci, abych mohl detekovat CF kartu.

HDToolBox je aplikace, která slouží k detekci, konfiguraci a správě pevných disků připojených k počítači. Tento program je součástí operačního systému AmigaOS a umožňuje uživatelům provádět řadu operací nezbytných pro správné nastavení a používání pevných disků v systému Amiga. Umožňuje uživatelům rozdělit pevný disk na více logických jednotek (tzv. partition nebo oddíly), nastavení souborového systému. Najdeme zde i pokročilé nastavení parametrů disku, jako jsou velikosti bloků, přiřazení rezervních bloků atd.

Spouštím HDToolBox, definuji nový disk, ukládám nové parametry a už můžu jít z vesela do další části aplikace, kde si disk rozdělím na více oddílů. Jelikož mám jen 2GB variantu karty a 2MB CHIP RAM, zatím nechávám standardní souborový systém typu FFS. I když vím, že si mohu přivodit v určitých případech spousty nepříjemností s nevalidním diskem a ne přílíš oslňující rychlostí datových přenosů.

Fast File System (FFS) podporuje maximální velikost oddílu do 4 GB, což bylo pro dobu, kdy byl systém široce používán, obvykle dostačující. Pokusy o použití oddílů za tímto limitem způsobují vážné poškození dat na celém disku. Maximální velikost souboru je stejná, což znamená 4 GB. Maximální délka názvu souboru je dostatečných 30 znaků.

Smart File System (SFS) podporuje oddíly až do velikosti 127 GB. Maximální velikost souboru je podporována až do velikosti 4 GB. Maximální délka názvu souboru činí 107 znaků.

Professional File System (PFS) může teoreticky podporovat velikosti oddílů o velikosti 100 GB. Maximální velikost souboru je 2 GB. V názvu souboru je možné využít 255 znaků.

* jelikož na internetu jsou různé odporující si specifikace těchto souborových systémů, je možné, že dojde k dodatečné úpravě výše uvedeného textu

Rozděluji paměťovou kartu na několik oddílů, tak jak jsem zvyklý. Na diskovém oddílu jménem System bude vládnout operační systém Workbench 3.1. Poté následuje Programs, u této položky jsem si nebyl vůbec jistý, kolik místa mám vyhradit. Přeci jen se bude jednat převážně o herní a party stroj s akcelerační kartou Blizzard 68060. Jen ho prvně musím někde najít (netušil jsem, že ho budu hledat dva dny). Poté už následují dva klasické oddíly Games a Demoscene. Oddíly mám sice čtyři, ale místa je žalostně málo, asi tak bych aktuální stav definoval. 

Abych se vyhnul předčasnému úmrtí mé kuličkové myši a zajistil si také trochu pohodlí, přetáhl jsem ze své historické diskety na pevný disk oblíbený souborový manažer Directory Opus ve verzi 4.12 a bez mrknutí oka umístil jeho ikonu na plochu. Tato ikona se stane mým portálem k datovým přesunům v následujících chvílích.

Následně jsem instaloval systém WHDLoad spolu s potřebnými kickstarty, abych si zajistil, že mi nebude chybět nic pro spouštění starých her a dem. A pak přišel krok zásadní pro zachování mého duševního zdraví. Nainstaloval jsem aplikaci uaemremover, která dokáže zbavit systém nežádoucích .DS_Store souborů, jež mají tendenci přemisťovat se společně s daty na Amigu z počítače Apple. Tuhle šikovnou aplikaci najdete ke stažení na Aminetu – http://aminet.net/package/util/dir/uaemremover.

Předchozí stránka 1 2 3 4 5Následující stránka

Martin Flashback

Na stránky píšu občasné novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Napsat komentář

Back to top button