ČasopisyExcalibur

Shadow President

Politika to je věc. Ve světě se pořád něco děje a malý pracující člověk může jen mlčky přihlížet, jak jiní rozhodují o osudech celých národů. Někoho politika nezajímá, jiný pasivně přihlíží a věřte nevěřte, jsou i tací, kteří dychtí po tom, stát se významným politikem. Já osobně si takové ambice nedělám, ale když by na to přišlo…, hmmm, asi bych nechal chvíli přemlouvat, ale zase ne moc dlouho.

Jak často se vám ale stalo, že by jste měli možnost stát se jedním z těch nejmocnějších? Asi nikdy, ale teď máte tu šancí aspoň na počítači. Vyzkoušet si jaké to je, když se na vás valí všechny možné a nemožné informace ze světa a vaše maličkost musí rozhodnout, jak na to správně reagovat. Tuto příležitost pro fanoušky světové politiky připravila firma D.C True. A nutno říct, že si pošmáknou zejména opravdu skalní pařani-politici. Pro ty ostatní to bude nahlédnutí do „Velké politiky“ a test na správný odhad situace. Poznáte, co všechno se dá z jednoho křesla ovlivnit.Shadow President

90% Computer + VideoGiochi
67% Play Time
60% Power Play
46% PC Joker

Další recenze..

Hned na začátku jste přivítání do svého úřadu prezidenta USA a následuje zdlouhavé představování všech vašich poradců. Celý ceremoniál neobsahuje žádné animace, a tak nezbývá, než si ho odtrpět. Odtrpět říkám proto, že všechno se odehrává jen v textových okénkách bez jediného líbezného tónu. Vlastně ne, na nějaké zvuky si vzpomínám. Při úvodním obrázku znělo cosi neurčitého, ale že by to byla hudba? Chudák soundblaster, co ten muset vytrpět. Naštěstí jsem se s velkým množstvím hudby dál v celé hře nesetkal a tak si nemusím vyčítat, že si vědomě ničím svůj majetek. Hra je totiž opravdu převážně němá, jen ve výjimečných situacích vyprodukuje nějaký ten nasamplovaný hlásek. A to ještě zvuk netrvá déle, než dvě vteřiny, takže obavy skutečně jdou stranou. Vlastní hra je čistá textovka s nepatrným množstvím obrázků a o animaci nezavadíte, jak je rok dlouhý. Jak to tedy celé probíhá? Jednoduše. Prostě úřadujete ve své kanceláři, kde máte pověšenou velkou mapu světa, u které se svými poradci hodnotíte situaci ve světě, a jednou za čas vydáte zásadní rozhodnutí. Samozřejmě předem důkladně zvážíte všechna pro a proti. Na vás záleží, jestli bude poslána finanční pomoc do Libye, nebo jestli nasadíte tajné agenty do Francie, samozřejmě jejich jediným účelem je sabotovat, sabotovat, a zase sabotovat. Můžete také s klidem vojensky napadnout nějakou bezvýznamnou zemičku, ale hlavně posíláte svá vojska do konfliktů všude po zeměkouli.

Shadow President

Abych nezapomněl tak na světě nejste sám a jsou tu také výrazní – konkurenti. Předpokládám. že aspoň i tušíte, které země by to mohly být, tak si na ně musíte dávat pozor a občas jim podminovat nějakou továrničku. Samozřejmě, že to jen nenápadně naznačíte vrchnímu šéfovi CIA. Kromě něj jsou vám k dispozici poradci pro vnitřní a zahraniční věci i vedoucí tiskového oddělení. Dokonce vám o každé zemi předloží spousty všech dostupných (občas i nedostupných) informací. Také nesmíte zapomenout občas dotovat správné země a správné instituce. To všechno dělat tak, abyste měli aspoň slušnou popularitu u svých voličů. Jejich mínění se dozvíte hned po vydání příkazu, od tiskového poradce, a ne vždy je to zpráva příjemná. No, jednoduše řečeno je to politika, nic víc a nic míň než politika.

Shadow President

O zvucích a hudbě jsem se již zmiňoval a teď přichází na řadu grafika, Je to slabá VGA, asi jako kdysi v SimCity, ale tady jako by se tvůrci báli dát obrázkům více barvy, a tak všechny postavy mají dokonale kamenné tváře. Docela jsem ocenil možnost detailního pohledu na vybraný stát, Ale to je všechno, co by stálo za připomenutí, Ovládání pomocí myši je velmi jednoduché a za chvíli si na něj zvykne každý. Kdyby ve hře byly pěkné animace, hudba a lepší grafika, byla by to docela slušná hra. Takhle je to suchý trenažér pro prezidenty-amatéry.

SILVER

P.S.
Ne, že bych byl šťoural, ale v archivech CIA je vznik naší republiky v roce 1918 posunut o deset dní. Tak nevím, co si o tom mám myslet.

  • Ukázání zákulisí činnosti jedné v nejmocnějších postav světové politiky
  • Množství informací u každé země
  • Slabá grafika, mizerná hudba
  • Téměř žádné zvuky, chybí animace
  • Délka hry (něco přes 6 MB) neodpovídá kvalitě

Shadow President, D. C. True, Ltd., 1993

Grafika - 45%
Animace - 1%
Hudba - 15%
Zvukové efekty - 25%
Přitažlivost - 40%

25%

Originální hodnocení v časopise Excalibur.

Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 27 z roku 1994.

Excalibur

Články z herního časopisu Excalibur jsou publikovány s dovolením vydavatele Martina Ludvíka, majitele společnosti © Popular Computer Publishing.

Podobné články

Napsat komentář

Tip na další článek
Close
Back to top button