ČasopisyExcalibur

Companions of Xanth

Nad hořící svíčkou se zjevují neznámé tváře. V slabém světle, které vychází z žlutavých plamínků, lze rozeznat pouze základní rysy obličeje. Patří Démonu Xanthu a Démonu Earthu, kteří mezi sebou uzavřou ďábelskou sázku. Pošlou do země Xanth dva soupeře, aby získali pro své barvy vítězný pohár. Démon Earth vsadil vše na dívku jménem Kim, Démon Xanth vkládá veškeré naděje právě do vás, malého chlapce hrdě nosící jméno Dug.

85% Play Time
77% Score
75% PC Joker
68% Power Play

Další recenze..

Tato nestandardní adventure vznikla v roce 1993. Jejím tvůrcem byla firma LEGEND ENTERTAINMENT. Štít s nápisem LEGEND jsme mohli na svých monitorech již spatřit při zapnutí her takového formátu jako ERIC THE UNREADY, FREDERIK POHLUS GATEWAY 1 a 2 či všech tří dílů SPELLCASTINGU. Základem vynikajícího nápadu, prvotní myšlenky a zároveň i podkladem celého děje byla kniha Pierse Anthonyho „Demons Don’t Dreams“ neboli Démoni nikdy nespí.

V určitém slova smyslu se dá říci, že Companions of Xanth je hra ve hře. Jak již vyplývá z výkladu intra, ovládáte mladého chlapce jménem Dug, i když pouze dočasně a krátkodobě. Jeho hlavním úkolem je opatřit si hru nazvanou Companions of Xanth. nainstalovat a spustit ji na počítači ve svém pokoji. Teprve potom si můžete zvolit postavu hlavního hrdiny a začít rozmotávat vřeteno skutečného děje hry. Samozřejmě, že s Dugem můžete počítač vypnout a jít telefonovat nebo se najíst, atd. Toto opravdu velmi originální a jedinečné zpestření umožňuje velmi zajímavou komunikaci s počítačem. Důkazem toho je například manuál nebo 3D brýle, bez kterých je obraz černobílý.

Companions of Xanth

Obrazovka je rozdělená na několik částí. V pravém horním rohu je umístěno hlavní okno. Pohled je volený z očí hrdiny, což mě osobně příliš nevyhovuje, nikdy nespatříte sami sebe. O něco níže je prostor vyhrazený pro textové zprávy. Počítač vás tak informuje o veškerém dění, jako například „Zvoní telefon“, „Stojíte na okraji propasti a jsxdq.š..5…“ V pravém dolním rohu jsou přehledně znázorněny všechny předměty, které vlastníte a jejich nynější stav. Těsně vedle je portrét hlavního hrdiny. Jeho využití najdete především v komunikaci s počítačem. V levém horním rohu vidíte standardní nabídku příkazů. Jestliže vezmete do ruky nějaký předmět, tento výpis se prodlouží o příkazy určené výhradně k činnosti s danou věcí. Pod tímto menu se nalézá směrová růžice, informující o směrech cesty, které je možno použít k dalšímu putování. V posledním levém dolním rohu najdete speciální méně používané příkazy, mezi něž patří například ulož, znázorní mapu, čekej, počet bodů. atd.

Hudba doprovázející hru není špatná, ale ani dobrá. Nedostatek vidím především v tom, že současně není možné zapnout onu doprovodnou hudbu a zvukové efekty. V grafické části mám výhrady k malé, téměř nulové animaci. Neuškodilo by ani o něco zvětšit hlavní výhled na krajinu a předměty.

Můj osobní (celkový dojem z této hry není rozhodně špatný. Svou originalitou jistě přitáhne k monitorům i mnoho jiných hráčů. Návod, který jsem již zplodil, najdete v příštím čísle.

  • Vynikající, originální a dobře zrealizovaný nápad
  • Několik drobných nedostatků, ale nic vážného

DUNDY

Companions of Xanth, Legend Entertainment Company, 1993

Celkové hodnocení - 85%

85%

Originální hodnocení v časopise Excalibur.

Recenze byla publikována v herním časopise Excalibur, konkrétně v čísle 24 z roku 1993.

Excalibur

Články z herního časopisu Excalibur jsou publikovány s dovolením vydavatele Martina Ludvíka, majitele společnosti © Popular Computer Publishing.

Podobné články

Napsat komentář

Tip na další článek
Close
Back to top button